×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Postęp prac związanych z przygotowaniami do organizacji zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Szklarskiej Porębie w roku 2012 sprawdzali przedstawicieli FIS, którzy przyjechali 9 sierpnia do Szklarskiej Poręby .

W delegacji uczestniczyli: Joerg Capol - Dyrektor d.s biegów narciarskich oraz Michal Lamplot – koordynator d.s marketingu. Podczas pobytu przedstawicieli FIS omówiono przygotowany przez Stowarzyszenie Bieg Piastów projekt rozbudowy Ośrodka Narciarstwa Biegowego. Chodzi o to, by tak zaplanować prace, by w przyszłości możliwe było rozgrywanie na Polanie Jakuszyckiej najbardziej prestiżowych zawodów organizowanych przez FIS, w tym zawodów Pucharu Świata. Bardzo istotne było odnowienie homologacji tras, które Stowarzyszenie Bieg Piastów przeprowadziło wiosną tego roku. Trwają prace nad homologacją dodatkowych tras. Duże wrażenie na przedstawicielach FIS zrobiło połączenie kolejowe pomiędzy Szklarską Porębą i Korenowem w Czechach. Zapewnienie sprawnego transportu na miejsce zawodów dla publiczności jest bardzo ważne, a transport publiczny jest najbardziej wydajny.

Przedstawiciele FIS obejrzeli również kluczową dla rozwoju Szklarskiej Poręby inwestycję w postaci nowego wyciągu na Szrenicę. Miejsce tak oczarowało Joerga Capola, że zamierza przyjechać z kolejną wizytą we wrześniu, by sprawdzić możliwość zorganizowania zawodów ze startem na dolnej stacji wyciągu i metą pod Szrenicą. O ile w Val die Fiemme podbieg jest tak ostry, że konieczne jest poprowadzenie trasy zakosami, to w przypadku podbiegu pod Szrenicę zawody mogłyby być ciekawsze z uwagi na taki kąt nachylenia, który zapewni emocje i ekstremalny wysiłek dla zawodników, a jednocześnie byłby bardzo naturalny. Trudno wyobrazić sobie lepszą promocję dla Szklarskiej Poręby i Karkonoszy, jak organizację kultowego „górskiego” etapu Pucharu Świata dla narciarzy biegowych.  Tak jak kolarze mają swoje Mount Ventoux i Alpe Huez, tak narciarze mieliby Val die Fiemme i Szrenicę. Podczas wizyty omówiono harmonogram zadań. Poza atrakcjami turystycznymi Szklarskiej Poręby, które są prezentowane w przewodnikach przedstawiciele FIS odkryli piekarnię górską, gdzie wielkie bochny chleba wypieka się w tradycyjny sposób.