×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W ekstremalnych warunkach pogodowych odbył się II Maraton Karkonoski - Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim.

Zawodnicy biegli szczytami Karkonoszy w ulewie i przy akompaniamencie słyszanych z oddali grzmotów. Pomimo wyjątkowo złej pogody na starcie stanęło 315 zawodników z 350 wcześniej zapisanych! Początkowo trasa biegu, podobnie jak w tamtym roku, miała prowadzić grzbietem Karkonoszy ze Szrenicy na Śnieżkę i z powrotem. Mordercza trasa o długości 42 km 195 metrów z sumą przewyższeń 3150 metrów. Na starcie zawodów jasnym było jednak, że trasę maratonu trzeba skrócić.

Bieg wśród strug deszczu jest bowiem niebezpieczny. W takich warunkach pogodowych nierówna kamienista nawierzchnia sprzyja upadkom. Maratończycy pobiegli więc ze Szrenicy pod schronisko Odrodzenie na Przełęczy Karkonoskiej i z powrotem na Szrenicę. Do pokonania mieli dystans o długości 23 km, niemal o połowę mniej niż wcześniej zakładano. Wielu wróciło z różnymi drobnymi obrażeniami, otarciami i obiciami. Jeden z zawodników na śliskich kamieniach złamał sobie rękę. Wielu startujących mówiło również, że choć brali udział w różnych biegach to nie pamiętają tak trudnego, w tak niesprzyjających warunkach. Tylko osoby ze świetną kondycją, cechujące się przy tym silną wolą mogły przemierzyć trasę II Maratonu Karkonoskiego w tych trudnych warunkach. Mimo to, choć chwalono decyzję organizatorów o skróceniu trasy, część maratończyków czuła niedosyt.  Kondycyjnie przygotowani byli bowiem na dłuższy odcinek. Czworo postanowiło nawet, mimo ulewy, przebiec całą zeszłoroczną trasę.

Jako pierwsi na metę II Maratonu Karkonoskiego - Mistrzostw Polski w Długodystansowym Biegu Górskim wbiegli: Marcin Świerc (1:41:19) oraz Irena Pakosz (2:05:16). W gronie 50-latków najlepszy okazał się Waldemar Witulski z Sosnówki (2:01:04).

Organizatorami byli: Fundacja Maraton Karkonoski, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej przy współpracy miasta Szklarska Poręba. Honorowy patronat objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński.