×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Słowo „wyrypa” oznacza strome, długie, męczące a nawet wykańczające podejście pod górę. Długi i wykańczający był również wyścig, jaki organizatorzy zgotowali uczestnikom I Szklarskiej Wyrypy.
Na starcie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie pojawiło się 8 zespołów. Wśród nich były trzy zespoły mieszane (MIX) i pięć zespołów męskich (OPEN). Tuż po starcie zgłosił się jeszcze jeden spóźniony zespół z Warszawy (TRAMPEKTEAM). Zawodnicy w perspektywie mieli do pokonania 116 km: zjazdów i podjazdów na rowerze, męczącej pieszej wędrówki, wykańczającego biegu, tyrolki i przeprawy przez rzekę. Na trasie schowano punkty, które należało odnaleźć. Ich brak nie dyskwalifikował uczestnika, ale oznaczał przesunięcie w klasyfikacji.
Na początek „wyrypowicze” musieli wbiec na Wysoki Kamień (1051 m n.p.m), gdzie dostawali karty startowe na etap pieszy (trekking) po Szklarskiej Porębie. Jednym z punktów i zarazem pierwszym zadaniem specjalnym były skałki Marianki w pobliżu dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Szrenicę. W tym miejscu organizatorzy przygotowali krótką wspinaczkę oraz zjazd na linie tzw. Tyrolkę.
Na etap rowerowy, który odbywał się niemal w całości po górach Izerskich, uczestnicy wyruszyli niemal o zachodzie słońca. Na górujących nad Piechowicami Bobrowych Skałach czekało na uczestników drugie zadanie specjalne – wejście i zjazd po pionowej linie. Na Rozdrożu Izerskie zaplanowano 22 kilometrową  rowerową Jazdę na Orientację (RJnO) .

Tuż przed metą zespoły miały do pokonania ostatnie zadanie specjalne. Umiejscowione w centrum Szklarskiej Poręby, bardzo widowiskowe przejście z rowerami nad rzeką Kamienną przy pomocy mostu linowego. Kosztowało to sporo wysiłku, ale wszystkie zespoły, jakie pozostały w stawce, ukończyły to zadanie, a od niego do mety było tylko 500 metrów.Tym sposobem po heroicznej, długiej i ciężkiej walce rozpoczęły się dojazdy do mety. Jako pierwsi, prowadzący od początku do końca, z kompletem zaliczonych punktów kontrolnych dotarli SX SPORT FREERIDE TEAM. Na pokonanie tego niezwykle męczącego rajdu potrzebowali 15 godzin i 55 minut. Prawie godzinę później i z jednym punktem mniej dotarli do mety Mod-x.org. Podium w OPEN dopełnili  ESA TEAM, z brakiem 2 punktów. Pozostałe miejsca w tej kategorii zajęły RTC SQUAD oraz TEAM JIM BEAM JG. W kategorii MIX dwie pierwsze drużyny zaliczyły taką samą ilość punktów – 31. Zwyciężył z lepszym czasem na mecie team GALERA przed teamem DZIABNIĘCi. Na trzecim miejscu uplasował się najmłodszy MIX – czyli dezORIENTACJA a tuż za nimi TRAMPEKTEAM.

Wszystkie zespoły zmieściły się w limicie 18 godzin. Na linii mety więcej było radości niż zmęczenia. Drużyna zwycięzców na mecie mówiła, że mimo iż krótki, to był to jeden z najtrudniejszych rajdów w ich życiu. Strome podjazdy, wymagające zadania specjalne, zróżnicowane tereny. To wszystko spowodowało, że aby ukończyć wyścig, trzeba było wykazać się ogromną kondycja i determinacją. Godzinę po zamknięciu trasy wręczono Puchary od miasta Szklarskiej Poręby, nagrody od sponsorów (Centrum Taśm i Pasów, Sklep-górski.pl, PowerBar, magazyn Sudety, bar TRAMP) i szampan od organizatorów. Największa nagrodą dla uczestników była chyba jednak wielka radość, duma i szczęście z mniejszych lub większych sukcesów na trasie I Szklarskiej Wyrypy i I Otwartych Mistrzostw Szklarskiej Poręby w Adventure Race.

tekst: Maciej Koziński

Pełne wyniki i szczegółowe informacje na stronie: www.szklarskawyrypa.pl