×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba jest kandydatem do organizacji Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. Najlepszy polski ośrodek narciarstwa klasycznego w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach ma szansę stać się gospodarzem zawodów międzynarodowej rangi.

Przygotowania rozpoczęły się kilka lat temu, gdy samorząd podjął w tej sprawie uchwałę, wyrażając wolę organizacji dużej międzynarodowej imprezy. W tym roku przyszedł czas na realizację tych zamierzeń.

W marcu władze miasta za pośrednictwem Polskiego Związku Narciarskiego, złożyły oficjalne zgłoszenie do FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej).  Delegacja została zaproszona do Dubrownika, aby podjąć szczegółowe rozmowy.

21 maja 2009 delegacja Szklarskiej Poręby uczestniczyła w Dubrowniku na kongresie FIS , podczas której miały zapaść decyzje dotyczące kalendarza zawodów na najbliższe lata. W składzie delegacji znaleźli się: Arkadiusz Wichniak - Burmistrz Szklarskiej Poręby, Jacek Jaśkowiak – doradca burmistrza ds. World Cup (delegat Biegu Piastów na kongresy Euroloped i Worldloped, zawodowy negocjator),Kamila Krosińska– pracownik biura stowarzyszenia Bieg Piastów. Przed wyjazdem Burmistrz Arkadiusz Wichniak nie krył entuzjazmu: - Takie zawody to szansa na promocję nie tylko Szklarskiej Poręby, ale regionu, województwa i całego kraju. Jedziemy do Dubrownika z dużymi nadziejami. Podczas kongresu liczymy na mocne poparcie Polskiego Związku Narciarskiego. Cieszę się, że nasze starania już poparli m.in. Minister  Sportu, Marszałek Województwa i Starosta Jeleniogórski. Otrzymaliśmy też list z poparciem m.in. od władz sąsiedniego Harrachova. Wiem, że Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów i  twórca narciarskiego sukcesu Szklarskiej Poręby, będzie za nas trzymać kciuki.

Pozostałymi kandydatami do organizacji Pucharu Świata są miasta w Kanadzie i Włoszech. Na Kongresie w Dubrowniku prezentacja Szklarskiej Poręby została przyjęta bardzo przychylnie i z oklaskami. Delegacja  Szklarskiej Poręby  wróciła z Dubrownika z dobrymi przeczuciami. Jest szansa na organizację poważnych zawodów w sezonie zimowym 2010/2011 lub 2011/2012.

W sierpniu gościem naszego miasta był Juerg Capol - dyrektor do spraw Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Celem wizyty była ocena tras biegowych w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach oraz potencjału organizacyjnego Stowarzyszenia Bieg Piastów i Miasta Szklarska Poręba do przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata.

ZOBACZ relację z wizyty.

Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak - Do mieszkańców  PRZECZYTAJ