×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Miniony weekend w Szklarskiej Porębie należał do Ducha Gór. Z okazji otwarcia "Magicznego Szlaku Ducha Gór " od piątku do niedzieli odbywał się w naszym mieście szereg imprez uświetniających to wydarzenie. Do Szklarskiej przyjechali dziennikarze Trójki: Marek Niedźwiecki, Piotr Baron i Katarzyna Próchnicka aby na żywo poprowadzić radiowe audycje "LP Trójkę", "Listę Przebojów Programu Trzeciego" i "Zagadkową niedzielę". W ciągu tych trzech dni dla wszystkich chętnych organizowane były również wędrówki z przewodnikiem po "Magicznym Szlaku Ducha Gór".

PIĄTEK - U nas słońce, Trójka i wędrówki z Duchem Gór

Poranna audycja "LP Trójka"  z Piotrem Baronem rozpoczęła magiczny weekend z Duchem Gór w Szklarskiej Porębie. Czwartkowe niebo nie wróżyło dobrze. A jednak w piątek zaświeciło słońce i Piotr Baron mógł poprowadzić program oraz przywitać swoich gości na świeżym powietrzu, wręcz w piknikowym nastroju. Tym razem trzygodzinna audycja transmitowana była, dzięki uprzejmości gospodarzy Janiny i Jerzego Sieleckich,  ze Schroniska "Kamieńczyk", przy malowniczym wodospadzie Kamieńczyka. Jak zwykle dopisali wierni fani i słuchacze Trójki, którzy przybyli do Szklarskiej Poręby z najodleglejszych części Polski. Nagrodą była „Trójka na żywo” i niepowtarzalne, upragnione przez słuchaczy trójkowe kubki. Cała audycja poświęcona była trwającym właśnie w ten weekend w Szklarskiej Porębie "Magicznym spotkaniom z Duchem Gór".

Piotr Kaczmarski, członek Lokalnej Organizacji Turystycznej opowiadał w "LP Trójce" o wyjątkowym, dopiero co powstałym w naszym mieście "Magicznym Szlaku Ducha Gór", a Przemysław Wiater, historyk i autor książki „Walonowie u Ducha Gór – Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich” przybliżył słuchaczom samą postać Karkonosza i tajemniczych Walonów - poszukiwaczy skarbów

Wieczorem Marek Niedźwiecki zaprosił słuchaczy Trójki na 1479 notowanie Listy Przebojów. Do Hotelu LAS, z którego  transmitowano audycję Programu Trzeciego przybyło wielu gości Szklarskiej Poręby.  Tradycyjnie podczas Listy można było pozdrowić swoich bliskich i znajomych, jednak w tym wydaniu przepustką do wejścia na antenę były rymowanki o Duchu Gór.  Słuchacze wykazywali się niespotykaną pomysłowością a sam Karkonosz z całą pewnością słuchał ich z zaciekawieniem.

SOBOTA - Niedźwiedź na żywo i Duch Gór na magicznym szlaku

W sobotę Niedźwiedź na żywo pojawił się w Restauracji "Metafora" Edyty i Bartka Kuzajów. Podczas "Markomanii" Marek Niedźwiecki gościł lokalnych, młodych artystów Szklarskiej Poręby: Grzegorza Pawłowskiego - twórcę 3 metrowego, metalowego Ducha Gór i Macieja Wokana - artystę rzeźbiarza, autora kamiennych płaskorzeźb, będących głównymi elementami "Magicznego Szlaku Ducha Gór".  Prawie cała audycja poświęcona była trwającej obecnie w Szklarskiej Porębie imprezie inaugurującej otwarcie tego niezwykłego szlaku. Ponad to w programie Marka Niedźwieckiego wystąpił również Dariusz Miliński z Teatru "Pławna 9", zaproszonego do uświetnienia wieczornych uroczystości w naszym mieście. Na antenie pojawił się również Julian Gozdowski - Komandor Biegu Piastów, który z radością poinformował słuchaczy z całej Polski, że w 2012 roku w Szklarskiej Porębie odbędzie się Puchar Świata w narciarstwie biegowym.

Wieczorem w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada nastąpiło najważniejsze wydarzenie weekendu - odsłonięcie wspomnianej figury Ducha Gór wykonanej przez Grzegorza "Siwego" Pawłowskiego. Ponad 3 metrowa figura została w całości wykonana z metalu techniką  znaną tylko autorowi rzeźby. Taki wizerunek Ducha Gór, choć może mniej popularny od wizerunku Karkonosza z brodą, pochodzi z 1561 roku a jego autorem jest niemiecki kartograf Martin Helwig. Rzeźbę zamówiło miasto Szklarska Poręba, aby w ten sposób utrwalić obraz Władcy Karkonoszy nie jako przygarbionego, brodatego starca ale jako silnego strażnika skarbów gór. Artysta do wykonania figury Ducha Gór dysponował tylko szkicem postaci w profilu. Żeby wykonać rzeźbę w trzech wymiarach Grzegorz Pawłowski musiał wykazać się sporą  wyobraźnia i pomysłowością. Efekt jest niesamowity. Figura zostanie ustawiona na Skwerze Radiowej Trójki a Karkonosz będzie spoglądał w kierunku Szrenicy. 

Twórczość Marka Dyjaka fantastycznie wkomponowała się w klimat całego weekendu z Duchem Gór. Występ był magnetyczny, niepokorny, tajemniczy i bardzo udany, czego dowodem były wielokrotne bisy na prośbę publiczności. 
Uroczystość otwarcia Magicznego Szlaku Ducha Gór zakończyła się występem aktorów z "Kabaretu we Dwoje" i teatru "Pławna 9". Trzeba przyznać, że spektakl „Trzy Życia Salvadora Dali” był niezwykle awangardowy i skoncentrował uwagę całej zgromadzonej w Parku publiczności. 

NIEDZIELA - Zagadkowo, zabawowo

Niedziela należała tym razem do Katarzyny Próchnickiej, która poprowadziła z Hotelu Las audycję "Zagadkowa niedziela", trwającą od 8:00 do 10:00. Gośćmi Trójki byli nasi przewodnicy sudeccy: Bogdan Mijakowski i Waldemar Ciołek  "Druid Szalony" oraz Grzegorz Sokołowski - założyciel Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie. Przewodnicy opowiedzieli słuchaczom Trójki legendy o Duchu Góra a także zaprosili do trwających podczas weekendu wędrówek z Duchem Gór. Grzegorz Sokołowski zachęcał natomiast do poszukiwania minerałów w Karkonoszach i do odwiedzenia jego muzeum, w którym można zobaczyć niezwykłe okazy z całego świata.

Odbyło się też losowanie nagród za rozwiązanie krzyżówki z przewodnika Magicznego Szlaku Ducha Gór. Nagrody sponsorowane przez firmę Bergson otrzymali:  Michał Wysocki - Warszawa, Mirosław Trowkowski - Bielsko-Biała, Kazimierz Kiełbowicz – Świebodzice. Przyznano też  nagrody pocieszenia:
Ryszard Marciniak - Stargard Szczeciński, Tomasz Puszczyński - Konin, Ewa Raczyńska - Strzelce Opolskie. Nagrody zostaną wysłane pocztą.

 Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Do zobaczenia na Magicznym Szlaku Ducha Gór.