×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

V poplenerowa wystawa prac studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów 28.05. - 20.06.

Pomiędzy 14 a 28 maja 2010 r. w Szklarskiej Porębie odbywał się kolejny, piąty już dwutygodniowy plener studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Grupa malarzy pod kierunkiem pasjonata gór a jednocześnie jednej z najbardziej interesujących dolnośląskich indywidualności twórczych - dra Piotra Tyszkowskiego malowała karkonosko - izerskie plenery i widoki miasta pod Szrenicą. Młodzi "szklarze", którzy w tym roku przybyli również z Czech i Słowacji, pracowali pod okiem wybitnych projektantów i twórców polskiego szkła artystycznego prof. dr Małgorzaty Dajewskiej oraz dra Mariusza Łabińskiego w „Leśnej Hucie” u mistrza Henryka Łubkowskiego. Plener wrocławskich studentów zakończony został wernisażem prac w muzeum - Domu Carla i Gerharta Hauptmannów.

Szklarskoporębski plener jest wynikiem podpisania niezwykłej w skali kraju umowy partnerskiej o stałej współpracy podpisanej pomiędzy miastem Szklarska Poręba, a wrocławską ASP w grudniu 2007 r.

Jest to nawiązanie do tradycji, kiedy to pod koniec XIX wieku Szklarska Poręba stała się znaną kolonią artystów. Przyjeżdżali tutaj z Wrocławia wybitni malarze  prof. Adolf Dressler i Carl E. Morgenstern, zawsze otoczeni grupą studentów. Po I wojnie światowej część z nich powróciła do Szklarskiej Poręby zakładając w 1922 r. „Bractwo Artystyczne św. Łukasza”. Silne związki łączyły też środowisko wrocławskich projektantów szkła artystycznego z dawną hutą „Józefina”-„Julia”

Zapraszamy na wystawę prac studentów ASP z Wrocławia w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Wystawa potrwa do 20 czerwca.

ZDJĘCIA  Z PLENERU SZKLARSKIEGO - ZOBACZ w galerii zdjęć Zygmunta Trylańskiego i Radosława Pelisiaka
ZDJĘCIA Z WERNISAŻU  - ZOBACZ w galerii zdjęć Zygmunta Trylańskiego i Radosława Pelisiaka