×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W sobotę 22 maja ulicami miasta pod Szrenicą przeszli uczestnicy „Parady Rodzinnej”. Oprócz mieszkańców i turystów, w imprezie wzięli udział goście z niemieckiego Bad Harzburg oraz czeskiego Lanova, Harrachova, a także Koženova. Następnie, w Parku Miejskim „Esplanada” odbył się festyn. Kolorowe przebrania większości uczestników przyciągnęły nawet słońce, które po długiej przerwie zaświeciło w Szklarskiej Porębie.

Parada wyruszyła spod Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. 1-go Maja o godz. 11.00. Kolorowy korowód przeszedł obok Skweru Radiowej Trójki, a następnie udał się w kierunku Parku Miejskiego „Esplanada”. W przemarszu wzięło udział kilkanaście drużyn oraz mieszkańcy i turyści. Paradę poprowadził burmistrz Arkadiusz Wichniak, który tego dnia wystąpił w tradycyjnym stroju walońskim. Przedszkolaki przebrały się za „Słoneczka”, a uczniowie jednej z miejscowych podstawówek wcielili się w role „Rock and Roll-owych Jedyneczek”. Silną reprezentację, ubraną w jednakowe koszulki, miał także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Pierwsza „Parada Rodzinna” odbyła się trzy lata temu, jej pomysłodawcą jest burmistrz Szklarskiej Poręby. – Nikt wówczas nie wierzył, że ten pomysł „wypali”, nawet osoby z mojego najbliższego otoczenia – wspominał Arkadiusz Wichniak. Parada zyskała jednak wielu sympatyków i frekwencja jej uczestników była spora. Przez kolejne dwa lata w realizacji imprezy skutecznie przeszkadzała brzydka pogoda. Tegoroczna edycja również stała pod znakiem zapytania, ponieważ przez cały tydzień padał deszcz. Sobotni poranek przywitał uczestników pochmurnym niebem, ale w miarę upływu czasu słońce świeciło coraz mocniej.

Główną ideą tego wydarzenia jest integracja i prezentacja lokalnej społeczności Szklarskiej Poręby. We wczorajszej paradzie wzięli także udział goście z zagranicy. W jednolitych przebraniach i z własnym transparentem na zbiórce stawili się reprezentanci z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Bad Harzburg. Niemiecka delegacja liczyła 60 osób. Nie zabrakło także przedstawicieli naszych czeskich sąsiadów. – Jestem bardzo miło zaskoczony tutejszą atmosferą. Szczególnie poruszyło mnie piątkowe przywitanie naszej delegacji – powiedział wiceburmistrz Bad Harzburg, Michael Riesen, któremu bardzo podobała się także parada.

W tym roku obchodzone jest 15-lecie partnerstwa miast Bad Harzburg i Szklarskiej Poręby, stąd wizyta niemieckiej delegacji w Polsce. Dokładnie 16 września 1995 r. w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów została podpisana umowa o wzajemnej współpracy. Rok później, taki sam dokument podpisano w Niemczech. Podczas festynu w Parku Miejskim „Esplanada” burmistrzowie obu partnerskich miast, wspólnymi siłami zasadzili drzewo. Jest ono symbolem przyjaźni i wzajemnego zaangażowania, o czym będzie przypominać pamiątkowa tablica umieszczona na pobliskim kamieniu. Natomiast dzisiaj o godz. 10.30, również przy muzeum Hauptmannów odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowego obelisku.

Rodzinny festyn w „Esplanadzie” sprzyjał wzajemnym rozmowom i dzieleniu się wrażeniami. Burmistrz Szklarskiej Poręby życzył sobie i mieszkańcom, aby tego typu spotkania stały się tradycją w mieście. – W takim miejscu, jak ten park, możemy się integrować, przebywać ze sobą i cieszyć, że mieszkamy w tak pięknej okolicy – przekonywał wszystkich zebranych A. Wichniak. Impreza obfitowała w wiele dodatkowych atrakcji. Oprócz występów poszczególnych drużyn na scenie amfiteatru, można było wziąć udział w warsztatach malarskich, lepienia z gliny albo w zabawie poszukiwania Złotego AuRuna, zorganizowanej przez Bractwo Walońskie.

Przedstawiciele władzy z Bad Harzburg wspominali pierwsze lata współpracy ze Szklarską Porębą. Na początku miała ona bardzo luźny charakter, z czasem doszło do wspólnych inicjatyw sportowych oraz wzajemnej wymiany uczniów ze szkół. Od dwóch lat takie międzynarodowe spotkania organizowane są coraz częściej, wręcz regularnie. Wielokrotnym gościem w mieście pod Szrenicą jest przewodniczący rady miejskiej w Bad Harzburg, Wofgang Kullig. Natomiast inicjatorem powstania kamienia pamiątkowego, który jutro zostanie uroczyście odsłonięty, jest Wolfgang Thust. Niemieccy przedstawiciele są zdumieni ogromnym rozwojem inwestycyjnym w Szklarskiej Porębie.

– Jesteśmy zdziwieni i zainteresowani jak miasto pod Szrenicą pozyskało pieniądze na te wszystkie przedsięwzięcia. Chcielibyśmy zorganizować spotkanie ze stroną polską i wymienić wzajemne doświadczenia w tym zakresie – powiedział M. Riesen.

Przewodniczący Kullig wspomniał o potrzebie dalszej, polsko-niemieckiej integracji. W innych partnerskich miastach, na przykład w Wielkiej Brytanii, członkowie zagranicznych delegacji nie mieszkają w hotelach, tylko z tamtejszymi rodzinami. – W ten sposób można się zaprzyjaźnić – zachęcał Kullig do przejęcia tego zwyczaju również w Szklarskiej Porębie. W przyszłym roku 15-lecie wzajemnej współpracy będzie obchodzone w Bad Harzburg. Na uroczystości i niemiecką paradę, polska strona została już zaproszona.

Tekst Karolina Wojtaś
Zdjęcia: Referat Promocji Miasta
więcej zdjęć w galerii Zygmunta Trylańskiego i Radosława Pelisiaka

W paradzie udział wzięły następujące ekipy:  Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 2 , Szkoła Podstawowa Nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 5, Klub Emeryta, MOPS, ZSOiMS, Goście z BadHarzburg , Walończycy, Paradę zamykała Straż Miejska.
Jury w składzie: Sabina Tabaka  -przedstawiciel KPN, Magdalena Bromblik –instruktor zajęć plastycznych w MOKSIAL-u i Bartosz Wójcikiewicz ogłosiło WYNIKI:

1 miejsce - Przedszkole nr 2 „Słoneczka”
2 miejsce - Przedszkole nr1
3 miejsce -  Szkoła Podstawowa Nr 1 „rock and rollowe jedyneczki

4 miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 5
5 miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących, Klub Emeryta MOPS równorzędne miejsca

Nagrodą główną była statuetka: NAJLEPSZA DRUŻYNA 2010

Dodatkowo Jury postanowiło przyznać  wyróżnienia dla :
Michał Leś z ZSO, za grę na klawiszach , Julia Boleszczuk ze SP nr 1za najlepszy wkład w prezentację pt.”Lokomotywa” Emeryci za najkrótszą i najbardziej radosną prezentację, Sp1 za najciekawszy spektakl alternatywny.
Organizator Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej dziękuje sponsorom: oraz służbą porządkowym za sprawne i bezpieczne poprowadzenie parady: (Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska) a także Wolontariuszom: KPN, Bibliotece Miejskiej, Kosmos Mega Sound System i Sudeckiemu Bractwu Walońskiemu.

Nagrody do konkursów ufundowali:
1.    Spa Studio Zdrowia 3 bony o wartości: 80 zł, 15ozł, 200 zł.
2.    Restauracja Fantazja
3.    Restauracja Kaprys
4.    Hotel Olimp 10 wejściówek na basen
5.    Pizzeria Diavolo
6.    Hotel Bornit wstęp na basen dla 5 osób.

 Dziękujemy.