×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W czwartek 20-go maja w Muzeum Karkonoskim - Dom Gerharta i Carla Hauptmannów - odbył się wernisaż wystawy "Tatry. Czas odkrywców". Wystawa przybliża nam surowy i bezwzględny klimat gór wysokich, jednocześnie pięknych i morderczych. Życie w takich warunkach było dla mieszkańców Tatr prawdziwym wyznaniem. Wyzwaniem był dla organizatorów sam wernisaż, ponieważ zabrakło prądu. A może była to część świetnej oprawy dekoracyjnej...?

Wystawa ukazuje początki wędrówek po Tatrach, pierwsze fotografie gór i przewodników górskich. Wystawa została, zorganizowana w oparciu o zgromadzone w Muzeum Tatrzańskim przez 120 lat kolekcje, przypomina, jak rozwijało się poznanie Tatr, i czym one były dla wielu pokoleń Polaków od pierwszej połowy XIX wieku do początków XX wieku.  W „Tatry romantyczne” pierwszej połowy XIX wieku, wprowadzają nas dzieła malarzy, zafascynowanych pejzażem tatrzańskim – oraz stereoskopowe zdjęcia jednego z pionierów fotografii, Walerego Rzewuskiego. Dla nielicznych podróżnych, zapuszczających się w pełną niebezpieczeństw krainę, jaką były Tatry, oparciem były szałasy pasterskie. Na wystawie zobaczymy, jakie przedmioty składały się na wyposażenie górskiego szałasu. Następnie Dwór rodziny Homolacsów oraz górnictwo i hutnictwo w Tatrach przypominają fotografie Walerego Rzewuskiego oraz wyroby kuźnickich zakładów.

Na początku XIX w. rozpoczęła się naukowa penetracja Tatr od strony polskiej, której owocem były prace naukowców. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XIX w. w historii  to już inna epoka. To czas „legendowych postaci” Dra Tytusa Chałubińskiego, Jana Krzeptowskiego Sabały i ks. Józefa Stolarczyka, a także czas powstania Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego i „uprzystępniania” Tatr szerszym kręgom społeczeństwa.

W tym czasie pejzaż tatrzański fascynował wielu znakomitych malarzy i fotografów. Druga połowa XIX w. to także intensywny rozwój badań nad Tatrami. Pod koniec XIX i na początku XX wieku kończy się epoka gromadnych wypraw w Tatry z przewodnikami i zaczyna się indywidualna taternicka eksploracja i odkrywania gór zimą. Taternictwo i narodziny narciarstwa oraz powstanie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego są tu wiodącym tematem.

Gorąco polecamy!