×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Wystawa szkła artystycznego "Ekoglass Festiwal 2009" .

4 marca w Instytucie Kultury Polskiej w Pradze przy Malé náměsti 1 - tuż obok praskiego ratusza odbył się kolejny po Szklarskiej Porębie i Kutnej Horze wernisaż międzynarodowej wystawy szkła artystycznego „Ekoglass Festiwal 2009”. Wystawa ta jest przeglądem powstałych w Szklarskiej Porębie twórczych dokonań artystów z Polski i Czech.
Ta „wędrująca” wystawa, dla której Instytut Kultury Polskiej w Pradze jest jedną ze stacji, powstała jako rezultat niezwykłej imprezy, która miała miejsce w pierwszej połowie lipca 2009 r. w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie, od lat prowadzonej przez mistrza Henryka Łubkowskiego oraz w hucie szkła kryształowego w Piechowicach.

W Szklarskiej Porębie gościli wybitni twórcy szkła z Polski i Czech: Małgorzata Dajewska, Andrej Nemeth, Jíři Šuhájek oraz artyści młodszego pokolenia Mariusz Łabiński, Beata Damian-Speruda, Marzena Krzemińska, Martin Muranica, Patrik Illo i Igor Wójcik, tworząc unikatowe formy szklane. Patronat honorowy nad imprezą objęli Marszałek Marek Łapiński i Burmistrz Arkadiusz Wichniak, a partnerami była Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Karkonoski Park Narodowy, Fundusz Ochrony Środowiska, Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie i wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki.
W praskim wernisażu wzięła udział delegacja ze Szklarskiej Poręby,  Państwo Małgorzata i Henryk Łupkowscy, w których hucie te niezwykłe szkła powstały oraz radni Rady Miejskiej: Bogdan Ginter, Cyprian Kukulski, Mirosław Kupis i Przemysław Wiater.
Wszystkich, którzy w najbliższym czasie będą w czeskiej Pradze zapraszamy do zwiedzenia tej wyjątkowej doprawdy wystawy.

Przemysław Wiater

Instytut Kultury Polskie w Pradze www.polskyinstitut.cz

Wystawa potrwa do  14 kwietnia 2010 r.