×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

13 lutego 2010 po raz ósmy spotkaliśmy się w Szklarskiej Porębie podczas Mistrzostw Polski Amatorów w Rzeźbie ze Śniegu - ŚNIEGOLEPY 2010. Imprezę zorganizował Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej przy udziale Referatu Promocji Miasta Szklarska Poręba.  13-ka w dacie imprezy? Nie, nie była pechowa. Wszystkie zgłoszone projekty zostały zrealizowane, a uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Fantastyczne rzeźby znów miło zaskoczyły jury i wszystkich kibicujących.

Specjalnie przygotowane, śnieżne pryzmy czekały na zawodników przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Dla zwykłego widza taka pryzma to po prostu śnieżny blok. Dla drużyn, które zgłosiły się do konkursu rzeźba w 1,5 metrowych sześcianach była próbą sił i wyobraźni. Do konkursu przystąpiło 10 drużyn, które przybyły do miasta pod Szrenicą z różnych regionów Polski m.in. z Brzegu, Zgorzelca, Góry a nawet Katowic. Tradycyjnie nie zabrakło ekip ze Szklarskiej Poręby. Można powiedzieć, że niektórzy goście to starzy weteranie biorący udział w ŚNIEGOLEPACH  od kilku lat, a Pani Beata Jelonek z drużyny „Kolorowe Łapy” jest z nami od początku, czyli po raz ósmy. O 10:30 po prezentacji ekip i losowaniu pryzm drużyny zabrały się do pracy. Czas  - 5 godzin. Bez planu - ani rusz. Stopniowo, krok po kroku „śnieżne klocki” zaczęły nabierać kształtów. Drużyny do pracy używały szpachelek, kielni, noży i łopatek. Żadne mechaniczne narzędzia nie były dopuszczone do użytku.
W trakcie trwania konkursu widzowie mogli wybrać swoją ulubioną rzeźbę. Każdy za symboliczną złotówkę mógł kupić numerowany los, oddać głos na swojego faworyta i wziąć udział w losowaniu nagród.
Podczas gdy zawodnicy w skupieniu wykonywali swoje rzeźby, na scenie pojawili się mniejsi artyści - dzieci, chętne do śpiewania i recytowania wierszyków. Każdy występ był nagradzany miłymi upominkami.  Czas z powodzeniem umilał DJ Tom Tom, który serwował
rozgrzewający koktajl tanecznych rytmów.

W tym samym czasie firma Ice Art oraz lokalny artysta rzeźbiarz Grzegorz Pawłowski wykonywali pokazową rzeźbę w lodzie.  Do wykonania mieli replikę rzeźby Fryderyka Chopina – taka sama tyle że ze śniegu została stworzona w japońskim Sapporo podczas tegorocznego Snow Festiwal.  Technika rzeźbienia w lodzie jest inna niż ta w śniegu. Tu nie obyło się bez urządzeń mechanicznych. Efekt pracy można zobaczyć na zdjęciach.


 

 

Równolegle ze ŚNIEGOLEPAMI na Baby Lifcie odbył się „WALENTYNKOWY ZJAZD PAR” czyli narciarski slalom dla zakochanych.  Zasada była prosta – na mecie musiała zameldować się para. Technika utrzymywania uczuć była dowolna: trzymanie się za ręce czy też jazda „na barana”. Czas przejazdu nie miał tu żadnego znaczenia. Do slalomu zgłosiło się 14 par, wszystkie pokonały slalom – jednym przyszło to bez większych problemów, inne musiały się trochę bardziej napracować, tak jak to bywa w życiu. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.  „Walentynkowy Zjazd Par” cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, co uwieczniliśmy na zdjęciach.

Drużyny biorące udział w ŚNIEGOLEPACH miały już ostanie chwile na dokończenie swoich prac a punktualnie o godzinie 15:30 ekipy odłożyły narzędzia i udały się na zasłużony odpoczynek.  Na ternie imprezy zostali tylko jurorzy w składzie: Mirosław Kupis – radny Szklarskiej Poręby, Grzegorz Pawłowski – artysta rzeźbiarz oraz przewodnicząca jury Katarzyna Pruchnicka – dziennikarka Radiowej Trójki.  Trzeba zaznaczyć, że jurorzy nie mieli łatwego zadania. Poziom wykonanych rzeźb był bardzo wysoki. Ocenie podlegały pomysł, wykonanie i wrażenie artystyczne. Po długich naradach ogłoszono wyniki:
3 miejsce rzeźba zatytułowana „Kobieta Motyl” -  drużyna Zagryźlaki ze Zgorzelca
2 miejsce „Fantazyjny Zamek” –  drużyna Kresowiacy  ze Szklarskiej Poręby,
ta praca otrzymała najwięcej losów od publiczności,
1 miejsce rzeźba „Wiosna” - 
wykonana przez drużynę Jaromiry ze Szklarskiej Poręby.

Trzeba przyznać, że ta praca była najbardziej zaawansowana pod względem technicznym i dbałością o szczegóły. 
Pozostałe miejsca to rzeźby: 
4  miejsce – rzeźba „Słonecznikowe Skrzaty” – Kornik  z Katowic
5 miejsce – „Wilk Morski” – Zagryźlaki z Brzegu
6 miejsce – „Rumcajs i Hanka” – Karkonoski Park Narodowy
7 miejsce – „Saneczkarze” – Góroholicy.pl,
8 miejsce – „Stolik dla Zakochanych” – Krzywe Dłuta ze Zgorzelca
9 miejsce – „Olimpijski Bałwan”  - Olimpijczycy – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Góry
10 miejsce  - „Serce na Dłoni” – Górowskie Śnieżynki -  Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Góry.

Poza konkursem  11 pryzmą zaopiekowali się harcerze z hufca  ze Zgorzelca.  Efektem ich pracy była „Lilia” – kwiat stanowiący symbol  polskiego ZHP. Harcerze byli mocno zdeterminowani i do pracy przystąpili bardzo energicznie. Mimo że wystartowali ze sporym opóźnieniem, rzeźbę ukończyli przed czasem i błyskawicznie oddelegowali się do swoich zajęć zapominając nawet o przewidzianych upominkach.

Nagrody główne ufundowała firma Bergson – sponsor imprezy,  a był to wysokiej klasy sprzęt oraz odzież turystyczna. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Po ogłoszeniu wyników i dekoracji zwycięzców na scenie zaprezentował się zespół SKAMBOMAMBO. Jeśli komuś było naprawdę zimno to po występie SKAMBOMAMBO chyba nikt już nie zwracał uwagi na zimową aurę. Bardzo energetyczna mieszanka ska, latino, reggae i rock’n’rolla porwała widzów do zabawy. W międzyczasie firma LBL Philips przy gotowych już rzeźbach instalowała specjalne, kolorowe oświetlenie typu LED, które nadało figurom zupełnie nowego wymiaru wizualnego.

Firma Ice Art   i Grzegorz Pawłowski dokończyli lodową replikę rzeźby Fryderyka Chopina, która również została podświetlona.Dodatkową atrakcję imprezy stanowiło również lodowe LOGO  50 –lecia nadania praw miejskich Szklarskiej Porębie.  Na sam koniec imprezy pokaz Fireshow a potem już tylko kolorowe ŚNIEGOLEPY i setki wykonanych zdjęć.  Impreza cieszyła się zainteresowaniem ze strony mediów. 14 lutego ekipy telewizyjne TVP Info, TV POLSAT i TVN przy okazji realizacji materiału informacyjnego o feriach sfilmowali nasze ŚNIEGOLEPY.

Kolejna edycja ŚNIEGOLEPÓW dobiegła końca. Figury można jeszcze oglądać przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę.
Dziękujemy firmie Bergson, Sudety Lift, LBL Philips, hotelowi Las, Lokalnej Organizacji Turystycznej, firmie Henny Penny, Nowinom Jeleniogórskim,  portalowi nasze Miasto.pl oraz Radiowej Trójce za relacje podczas imprezy. Do zobaczenia za rok.

 Referat Promocji Miasta

ZOBACZ ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII poniżej, FOTOGALERIĘ MOKSiAL                                                    
oraz w GALERII ZYGMUNTA TRYLAŃSKIEGO I RADOSŁAWA PELISIAKA: ŚNIEGOLEPY  WALENTYNKOWY ZJAZD PAR