×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Do końca grudnia w jeleniogórskim BWA można oglądać rysunki naszej artystki Beaty Kornickiej - Koneckiej.

Na wystawie zaprezentowane są cykle rysunkowe, między innymi: „Maski” (1997-1998), „Samotność Boga” (2003) oraz „Dekameron”.

Niebywałe wyczucie technicznej specyfiki wypowiedzi artystycznej poprzez rysunek u Beaty Kornickiej-Koneckiej wchodzi w dialog z malarstwem i fotografią. Natomiast konsekwentne i dogłębne eksplorowanie przez artystkę pewnych warsztatowo uwarunkowanych aspektów proponowanej przez nią tematyki, prowadzi (…) do konceptualizowania przez nią przedstawienia rysunkowego wbrew rozdarciom, rozpęknięciom, szczelinom, jakimi często naznacza przedstawiane elementy i struktury.*

*Ewelina Jarosz ze wstępu do katalogu wystawy

Beata Kornicka – Konecka – urodziła się w Poznaniu, absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Dyplom z projektowania graficznego uzyskała w 1983r. w pracowni Grzegorza Marszałka. Po studiach, przez pewien okres czasu, mieszkała wraz z mężem Januszem Koneckim w Poznaniu, trochę we Wrocławiu i w Rypinie. Od 1994r. mieszka w Szklarskiej Porębie, gdzie stworzyła wraz z mężem Prywatne Centrum Edukacji Artystycznej oraz Galerię Autorską KOKON. Oprócz edukacji artystycznej dla młodzieży, organizowała międzynarodowe i ogólnopolskie plenery malarskie. Proponowała również inne przedsięwzięcia kulturalne w oparciu o dzieła literackie i muzyczne.Jest autorką cyklów rysunkowych inspirowanych dziełami literackimi, jak „Dekameron" Boccacia, „Rękopis  znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego, „Księga Ducha Gór" Carla Hauptmanna (2000), oraz rysunków z cyklu: „Maski I", „Maski II", „Maski III"(1999-2004), tryptyk „Samotność Boga" (2003-2004), tryptyk „Wspomnienia – Zapomnienia", tryptyk „Femina" i wielu, wielu innych. Prace odnoszą się bezpośrednio do ludzkiego losu,do świadomości czy podświadomości. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, np: II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie „Faber Castell '92" ,czy nagroda „Pegaza”(1993) za całokształt pracy twórczej. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą - kilkakrotnie w Niemczech, w Czechach i w USA (2000, 2001). Od 2001r. wystawia w Nowym Jorku  zdobywając odbiorców swojej sztuki na rynku amerykańskim. Każda wystawa jest ogromnym wyzwaniem i przeżyciem. W ostatnich latach, do bardzo ważnych wystaw (oprócz tych za granicą), zalicza indywidualną, retrospektywną wystawę swych prac w Galerii Miejskiej „Arsenał" w Poznaniu w 2005r. Oraz wystawę w Galerii Krytyków „Pokaz" w Warszawie. O jej sztuce ukazało się szereg tekstów w czasopismach i katalogach. Jej prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce, w Niemczech, w Holandii i w Stanach Zjednoczonych. Należy w USA do Międzynarodowego Towarzystwa „Emocjonalistów", a w Szklarskiej Porębie do Stowarzyszenia „Nowy Młyn", który skupia współczesną Kolonię Artystyczną Karkonoszy. Uczy malarstwa i rysunku w jeleniogórskim Liceum Plastycznym.

Źródło: BWA Jelenia Góra

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W JELENIEJ GÓRZE UL.DŁUGA1 W JELENIEJ GÓRZE