×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Trzy miesiące temu czterech rowerzystów z naszego miasta przejechało przez całą Polskę trasą Trójkowej Magistrali ze Szklarskiej Poręby do Augustowa.  Ekipa, w której znajdował się również Burmistrz Szklarskiej Poręby - Arkadiusz Wichniak, pokonała w ciągu 8 dni ponad 700km, odwiedzając po drodze 7 wyróżnionych miejscowości: Jawor, Żórawinę, Mikstat, Wartę, Wyszogród, Jednorożec i Kolno.  W trakcie trwania akcji rozdawane były materiały promocyjne Szklarskiej Poręby i wszystkich uczestniczących w niej miast. Przejazd komentowała Radiowa Trójka, która objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Pierwszy, inauguracyjny przejazd trasą Magistrali,  wcześniej wytyczonej jedynie palcem po mapie, rozbudził w organizatorach, uczestnikach oraz gminach zaproszonych do udziału w projekcie, nadzieję na szerszą współpracę.
W dniach 8 -11 października na zaproszenie Burmistrza Arkadiusza Wichniaka do Szklarskiej Poręby zjechali przedstawiciele samorządów trasy magistralnej, aby podczas spotkania partnerskiego wspólnie zastanowić się nad przyszłością tego przedsięwzięcia.

Podczas trzydniowych rozmów goście i gospodarze wymienili się wrażeniami po pierwszym, lipcowym przejeździe oraz określili zadania niezbędne do funkcjonowania Rowerowej Magistrali Trójkowej.
Na spotkanie zaproszono również Stowarzyszenie "Szklarska Poręba na Dwóch Kółkach" oraz nowe miasto członkowskie - Giżycko.

Dla samorządowców nie było wątpliwości, że Magistrala to produkt turystyczny, który należy odpowiednio przygotować i wypromować.
Rozmowy w dwóch zespołach tematycznych (jednym - zajmującym się tematem infrastruktury trasy rowerowej i drugim - omawiającym temat marketingu, promocji oraz edukacji, kultury i sportu) pozwoliły określić wstępne zadania do wykonania.
Wyznaczenie ostatecznego przebiegu trasy Magistrali ustalono na koniec marca 2010. Trasa powinna zostać oznakowana do sierpnia 2010 (na sierpień zaplanowano przejazd trasy z Augustowa do Szklarskiej Poręby), przy czym do omówienia pozostał sposób oraz długość odcinków do oznakowania przez każdą z gmin. We własnym zakresie miasta zadbają o wytyczenie szlaków rowerowych na swoim terenie , co będzie dodatkowym walorem trasy na danym etapie. Poruszony został również temat serwisów rowerowych i odpowiedniego zaplecza noclegowego dla wymagających rowerzystów tzw. "Kwatera dla rowera".
Na potrzeby projektu zostanie utworzona strona internetowa szlaku rowerowego, logo oraz rowerowa Odznaka Turystyczna Rowerowej Magistrali Trójkowej. Każda gmina będzie dodatkowo promować projekt w swoich materiałach reklamowych oraz podczas targów turystycznych, jak również zainwestuje w tablice informacyjne / billboardy z informacją o Magistrali na terenie miasta (szczególnie na wjeździe do gmin).
Wiodącym Patronem Projektu została oczywiście Szklarska Poręba, a Patronem Medialnym - radiowa Trójka.

W założeniach projektu jest również miejsce dla naszych czeskich i litewskich sąsiadów. W sobotę na Orlu przedstawiciele gmin spotkali się z reprezentantem miasta Korenow, a na dniach będą przeprowadzone rozmowy z Harrachovem. Wstępne konsultacje odbyły się już  z miejscowością Druskiennik za naszą wschodnią granicą.

Uwieńczeniem spotkania było podpisanie przez wszystkie obecne gminy Deklaracji Współpracy na rzecz  "Rowerowej Magistrali Trójkowej".
Termin kolejnego spotkania, tym razem w Żórawinie, ustalono na kwiecień 2010.

W czasie pobytu w Szklarskiej Porębie, uczestnicy spotkania gościli w Hotelu Kryształ, Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, Stacji Turystycznej Orle oraz w Chacie Walońskiej. W programie pobytu był także wjazd na Szrenicę, spacer lub rowerowa przejażdżka na Orle i koncert w Szrenicowym Dworze.

Na spotkaniu zabrakło władz Jawora, Augustowa oraz przedstawicieli radiowej Trójki - nieobecnej z powodu "Dni Otwartych Programu Trzeciego".

Tekst Edyta Głębocka

Organizator: Miasto Szklarska Poręba

Goście:
Gmina Jednorożec: Michał Lorenc  - Wójt Gminy, Wojciech Łukaszewski - Gminny Zespół Kultury i Sportu, Andrzej Bis  - Prezes Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej,
Gmina i Miasto Warta:Grzegorz Kopacki - Przewodniczący Gminy i Miasta ,
Gmina i Miasto Wyszogród: Henryk Klusiewicz - Burmistrz Gminy i Miasta, Stanisław Lichota - Instruktor sportów,  Joanna Klusiewicz,
Miasto i Gmina Mikstat: Bogdan Małecki - Burmistrz Miasta i Gminy, Kazimier Miś - Sekretarz  Miasta i Gminy, Rafał Kałążny -  dyr. Szkoły Podstawowej w Biskupicach,
Gmina Żórawina: Andrzej Szawan  - Zastępca Wójta, Leszek Marszałek - Przewodniczący Rady Gminy, Jolanta Piasecka -Sołtys Żórawiny, Bożena Komarowska - dyrektor GCK, Miłosz Szczurowski - Radny , Anna Lasota - Radna, Marian Zawiślak - Sołtys, 
Gmina Kolno: Grzegorz Jakuć - Zastępca Burmistrza Miasta
Miasto Giżycko: Paweł Czacharowski - Zastępca Burmistrza Giżycka, Liliana Forkiewicz  -Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego, Jolanta Maksymiuk - Giżyckie Stowarzyszenie Łyżwiarskie, Andrzej Dębek  - Urząd Miejski w Giżycku,


Lokalna Organizacja Turystyczna ze Szklarskiej Poręby,
Stowarzyszenie "Szklarska Poręba na Dwóch Kółkach",
Uczestnicy przejazdu "Magistrali Trójkowej".

 

 WIĘCEJ o pierwszym, lipcowym przejeździe trasą Trójkowej Magistrali w naszym archiwum:

start 

relacja nr 1

relacja nr 2