×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Znikająca Architektura Sudecka - plener artystyczny

Znikająca Architektura Sudecka — plener artystyczny dla zachowania dziedzictwa kulturowego

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie, pod hasłem Znikająca Architektura Sudecka, od lat organizuje rozmaite przedsięwzięcia kulturalne i społeczne. Także i tegoroczne, na które organizatorzy zapraszają już wkrótce, na początek września, ma przede wszystkim wzmocnić tożsamość mieszkańców subregionu oraz pomóc w zachowaniu dziedzictwa kulturowego związanego z niepowtarzalną architekturą domów sudeckich. Ma również zwrócić uwagę nas wszystkich na zagadnienie architektonicznej spójności. Bowiem ładne, uporządkowane i zadbane miejsce do życia, harmonijnie zespolone z naturą, jest elementarną potrzebą życiową.

Cykl wydarzeń przygotowanych przez MOKSiAL, mimo trudnego roku dla kultury, przedstawia się wielce interesująco. Program przewiduje wykład, warsztaty, plener, happening, wystawę oraz wydarzenia tow. Z pewnością nie doszłyby do skutku te spotkania, gdyby nie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest ze środków przyznanych przez LGD Partnerstwo Ducha Gór w ramach projektu grantowego „Inicjatywy na rzecz tożsamości i zachowania dziedzictwa kulturowego” dla operacji realizowanej pod nazwą „Znikająca architektura sudecka – plener artystyczny”. Nie ma chyba wątpliwości, że architektura sudecka to dziedzictwo na wskroś związana z obszarami wiejskimi. Powstawała wszak przez stulecia dla górali sudeckich trudniących się pasterstwem i wyrębem lasów.

Idea pleneru artystycznego wpisuje się w szeroką dyskusję dotyczącą budowania tożsamości dolnośląskiej. Rzuceni przez wojenne losy mieszkańcy II Rzeczpospolitej na Dolny Śląsk, nie mogli i nie chcieli się stać Ślązakami. Ci zaś, żyjący tu z dzida-pradziada zostali wysiedleni. Nastąpiła tożsamościowa luka, którą dopiero III i IV pokolenie polskich mieszkańców próbuje wypełnić. Stara się robić to na przeróżne sposoby, lecz jednym z nich jest ochrona przez zniknięciem materialnej kultury poprzedników — niezwykłej i oryginalnej architektury domów sudeckich. Wciąż jeszcze można spotkać na południowo-zachodnim Śląsku wiele jej przykładów. Utrwalenie jej w pamięci, w nowych dziełach sztuki, w dorobku dzisiejszych artystów sudeckich, z pewnością przyczyni się jej ocaleniu.

Plener artystyczny, obejmując rożne style artystyczne, ma charakter interdyscyplinarny. Weźmie w nim udział 17. artystów reprezentujących odległe nurty i techniki artystyczne: malarstwo, rzeźbę, fotografię, film, ceramikę, szkło, grafikę itd. Plener i towarzyszące jemu wydarzenia zwieńczy wystawa prac powstałych w jego trakcie.

Program

1 września, godz. 17
Wykład Architektura regionalna Sudetów Zachodnich
wykładowczyni: Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Trocka-Leszczyńska
wykład on-line na platformie Zoom, projekcja wykładu w sali konferencyjnej Hotelu SASANKA przy ul. Słowackiego 5 w Szklarskiej Por.

4 września, godz. 17
Warsztaty manualne dla dzieci, młodzieży dotyczące architektury Sudeckiej
prowadząca Monika Krakowska
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Por.

5 września, godz. 16
Warsztaty manualne oraz graficzne dla dorosłych dotyczące architektury Sudeckiej
prowadząca: Monika Krakowska
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Por.

12 września
godz. 13 — happening rzeźbiarski Grzegorza SIWEGO Pawłowskiego
godz. 18 — wernisaż wystawy poplenerowej
Sudeckie Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Grabskiego 5 w Szklarskiej Por.

18 września
Wernisaż wystawy poplenerowej Znikająca Architektura Uchwycona