×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W dniach 4.05-18.05 w Szklarskiej Porębie odbywał się kolejny plener studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych  „Szklarska 2009”: malarze, którymi kierował dr Piotr Tyszkowski tworzyli w plenerze, „szklarze” w "Leśnej Hucie" mistrza Henryka Łubkowskiego przy ul. H. Kołłątaja 2 pracowali pod okiem dra Mariusza Łabińskiego, a rzeźbiarze pod opieką dra Macieja Albrzykowskiego. Młodym artystom towarzyszyła Monika Stanisławska, wrocławska artystka znana z niezwykłych portretów zdjęciowych.     Współorganizatorem imprezy był również Miejski Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porebie. 

To czwarty plener wrocławskich studentów odbywający się w Szklarskiej Porębie. Ich realizacja jest wynikiem porozumienia o stałej współpracy pomiędzy wrocławską ASP a miastem Szklarska Poręba, podpisanego w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w listopadzie 2007 r.
Jest to nawiązanie do tradycji, gdy pod koniec XIX wieku Szklarska Poręba stała się znaną kolonią artystów. Z Wrocławia przyjeżdżali tutaj wybitni malarze krajobrazu prof. Adolf Dressler i Carl Ernst Morgenstern, zawsze otoczeni grupą studentów. Po I wojnie światowej część z nich powróciła do Szklarskiej Poręby zakładając w 1922 r.  „Bractwo Artystyczne św. Łukasza”. Tradycje tutejszej kolonii artystów kontynuowane były przez lata. Dziś Szklarska Poręba jest, o czym mało kto w naszym mieście wie, członkiem stowarzyszenia europejskich kolonii artystycznych EUROART. Do stowarzyszenia EUROART należy 46 miast - kolonii artystycznych z 21 krajów, a z Polski oprócz Szklarskiej Poręby w jego skład wchodzi tylko Kazimierz nad Wisłą.
Dnia 18 maja w muzeum – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie odbył się wernisaż poplenerowy studenckich dokonań. W trzech odrębnych pomieszczeniach prezentowane były malarstwo, szkło i szkice projektów rzeźbiarskich możliwych do realizacji w Szklarskiej Porębie. Osobno zaprezentowany został film autorstwa Moniki Stanisławskiej, który stał się zapisem studenckich działań.

Przemysław Wiater