×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Ruszył nowy nurt działań artystycznych w Szklarskiej Porębie - plenery fotograficzne. Przez 4 dni (2-5.04.09) na terenie Szklarskiej trwały zajęcia i wykłady z dziedziny fotografii, w których uczestniczyli uczniowie głównie pierwszego roku PPSF PHO-BOS. Spotkanie dyrekcji PPSF PHO-BOS i władz miasta Szklarskiej Poręby zaowocowało podpisaniem umowy o wzajemnej współpracy przewidzianej na obecny rok.

W trakcie pierwszego pleneru, zorganizowanego pod patronatem Burmistrza Szklarskiej Poręby uczestnicy zajęć zmierzyli się z tematem szeroko pojętej fotografii inscenizującej. Szczegóły  i sposoby interpretacji tematu wyjaśnił kurator pleneru p. Jacek Lalak w trakcie wykładu „Fotografia Inscenizacyjna”. Po wykładzie Jacek Lalak zaprosił gości na swoją wystawę „Podglądanie krajobrazu”, prezentowaną w specjalnie zaaranżowanych , nietypowych, nocnych warunkach. Prace autora, rozrzucone w przeróżnych miejscach na terenie okalającym Dom Wypoczynkowy "Świteź", można było odnajdywać jedynie dzięki światłu pochodni ustawionych np. nad paleniskiem ogniska, na stosie drewna czy nad brzegiem rzeki. W trakcie plenerów odbyły się także inne wykłady. Paweł Syposz z "afy" na przykładzie własnych prac, zapoznał uczniów z "dokumentem inscenizowanym", a fotografik  - Jarosław Majcher wyjaśnił specyfikę fotografii w podczerwieni. Szczególnie interesującym przedsięwzięciem w trakcie plenerów były zajęcia z dziedziny astrofotografii, które przeprowadził poznański fotograf Hubert Gostomski. Specjalnie do tego punktu programu został przywieziony profesjonalny sprzęt – teleskop wraz z urządzeniem obracającym całość zgodnie z ruchem ziemi.
Zdjęcia uczniów wykonane w trakcie plenerów będzie można w najbliższym czasie oglądać na stronie miasta. Poniżej w galerii namiastka inscenizacji fotograficznych w Szklarskiej Porębie.