×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Karkonoski Park Narodowy podnosi ceny wstępu do Wodospadu Kamieńczyka

Z nowym rokiem wzrośnie cena podziwiania jednej z najpopularniejszych atrakcji polskich Karkonoszy i Szklarskiej Poręby. Bilet wstępu do Wąwozu Kamieńczyka od 1 stycznia 2021 roku będzie kosztował 10 zł (ulgowy 5 zł). Obowiązuje i będzie utrzymany epidemiczny limit 35 osób jednocześnie przebywających na platformach widokowych wodospadu. Zwiedzanie Wąwozu Kamieńczyka odbywa się w kasku ochronnym udostępnianym wraz z zakupem biletu wstępu. Kaski są na bieżąco dezynfekowane.

Nie zmienia się opłata za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Normalny bilet wstępu jednodniowego kosztuje 8 zł (ulg. 4 zł). Grupy z przewodnikiem płacą 7 zł od osoby (ulg. 3,5 zł), a bilet indywidualny trzydniowy — 20 zł (ulg. 10 zł).

Bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego można kupić w punktach kasowych KPN oraz tzw. punktach mobilnych, lub za pośrednictwem strony internetowej https://kpn.eparki.pl. Opłata nie jest pobierana m. in. od dzieci w wieku do lat 7, mieszkańców: Kowar, Karpacza, gminy podgórzyńskiej, Jeleniej Góry, Piechowic i Szklarskiej Poręby, członków rodzin wielodzietnych posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny (KDR) oraz ratowników górskich.
Opłata ulgowa przysługuje uczniom i studentom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz żołnierzom służby czynnej. Aby skorzystać z ulgi, należy przedstawić dokument potwierdzający prawo do ulgi w punkcie pobierania opłat.

Pieniądze z opłat wstępu są przeznaczane przede wszystkim na utrzymanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej, na zapewnienie bezpieczeństwa, remonty szlaków, utrzymanie czystości w parku, zapewnienie przenośnych toalet, utrzymanie ścieżek edukacyjnych wraz z pulpitami edukacyjnymi. Są również przeznaczane na działania z zakresu ochrony przyrody dla zachowania gatunków i siedlisk w Karkonoszach. Ponadto Karkonoski Park Narodowy 15 % wpływów z opłat za wstęp na zarządzany teren, przekazuje Grupie Karkonoskiej GOPR w ramach dotacji na działalność ratowniczą.

Przypomnieć należy, że na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego poruszać się wolno wyłącznie oznakowanymi szlakami turystycznymi, z poszanowaniem zasad ochrony przyrody oraz bezpieczeństwa. Nie zostawiamy śmieci, a jeśli wędrujemy z psem, trzymamy go na smyczy. Nie używamy dronów — wlatywanie nad obszar KPN wymaga zgody dyrektora. Przed wyjściem na szlak należy sprawdzić prognozę pogody i sytuację na szlakach. Jednym z wygodnych źródeł jest serwis internetowy KPNmab.pl/ostrzezenia lub Grupy Karkonoskiej GOPR GOPR.org. Plany, ubiór i wyposażenie powinno być dostosowane do warunków i naszej kondycji. Wędrujmy po Karkonoszach w porze dziennej (od świtu do zmierzchu), zawsze sprawdzajmy stan naładowania baterii w telefonie komórkowym, na którym warto zainstalować aplikację RATUNEK.
Poręcze, bariery ochronne i miejsca wypoczynku w KPN nie są dezynfekowane. Wędrujmy bezpiecznie!

Więcej informacji na temat zasad udostępniania parku można znaleźć na stronie: https://kpnmab.pl/warunki-udostepniania

Źródło: Karkonoski Park Narodowy