×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

 

Rozpoczął się Międzynarodowy Plener Ceramiczny w Szklarskiej Porębie. W pensjonacie Raad na Uroczysku spotkali się mistrzowie ceramiki artystycznej z Polski i Niemiec.
Do 10 lipca w glinie pracować będą wspólnie artyści z Krakowa i Monachium. Gościli oni już pod Szrenica jesienią ubiegłego roku. Wtedy, współpracując ze sobą od wielu lat, postanowili spotkać się w połowie drogi pomiędzy Krakowem i Monachium - właśnie w Szklarskiej Porębie. I jak się okazało był to bardzo trafny wybór. Nazwali Szklarską Porębę magicznym miejscem, a artystyczny klimat naszej miejscowości inspirował ich i zachęcał do pracy. Opiekę artystyczną nad tegorocznym plenerem objęła Marita Benke- Gajda wykładowca na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, laureatka wielu prestiżowych nagród artystycznych.
 
Tematami ostatniego Międzynarodowego Pleneru Artystycznego były: kot, pies i Krystyna. Efekty ubiegłorocznej pracy studentów i wykładowców krakowskiej ASP i monachijskiej Akademii oglądać można w  Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie do 5 września 2010 r. Jak napisał prof. Czesław Dźwigaj w katalogu do wystawy krakowskich studentów…” współczesna sztuka , ta odpowiedzialna, ta która nie oczekuje  tylko poklasku, poszukuje przede wszystkim odpowiedzi (…) na ile nasze indywidualne istnienie jest ważne, na ile warte jest przemyśleń, na ile ma sens pozostawianie po sobie śladów, które będą świadczyły o naszej odrębności, a co w wymiarze artystycznym ma jednocześnie przełożenie na poszukiwanie owej, oryginalnej formy.”… Na ile odzwierciedlenie słów mistrza zobaczyć można w pracach krakowskich studentów, przekonać się można odwiedzając poplenerowa, polsko-niemiecka wystawę w muzeum Hauptmannów. 

Organizatorem artystycznych spotkań, od wielu już lat, jest pensjonat Raad na Uroczysku. Miejsce to wyrasta na lokalny ośrodek ceramiczny dzięki Tomaszowi Iwanickiemu pasjonatowi i miłośnikowi sztuki. Zakupił on dwa piece ceramiczne, w tym piec węgierski. Jest to piec zbudowany z cegły klinkierowej, w której włożone prace zasypane koksem wypalają się przez dwie doby, czyniąc fakt wypalania bardzo widowiskowym, szczególnie wieczorem i nocą. Proces ten obserwować będą mogli uczestnicy warsztatów „ Z ceramika na Ty”, które odbędą się w pensjonacie pod koniec sierpnia. Dodatkowo każda osoba, która zawita „na Uroczysku” od 25 do 28 sierpnia będzie miała okazję popracować z gliną tworząc własne prace, pod okiem ceramików Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa.


Więcej informacji na:  raadnauroczysku.com.pl