×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Ostatni weekend w mieście pod Szrenicą upłynął pod znakiem obchodów 15-lecia partnerstwa Szklarskiej Poręby i Bad Harzburg. 23 maja odbyło się uroczyste odsłonięcie kamiennego obelisku przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, w którym uczestniczyła liczna niemiecka delegacja oraz polscy oficjele. Kolejnym punktem programu był koncert organowy w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP, a także festyn i turniej piłki nożnej na Dolnej.

Kamienny pomnik usytuowano obok budynku, w którym 15 lat temu doszło do podpisania partnerskiej umowy pomiędzy Polską a Niemcami. Pamiątkowy obelisk jest wspólną inicjatywą obu miast. Nad odpowiednim przygotowaniem kamienia, czyli jego obróbką i wyrzeźbieniem napisu, pracowali zarówno artyści niemieccy, jak i polscy. Monument upamiętnia poprzednich i obecnych mieszkańców Szklarskiej Poręby. Jest to symbol wspólnej przeszłości, ale przede wszystkim przyszłości. Na kamieniu umieszczono nazwy miasta w języku polskim i niemieckim oraz dwie daty, 1366 i 1945. Pierwsza z nich oznacza początek dawnego Schreiberhau, a druga narodziny Szklarskiej Poręby.

Wczorajszą uroczystość uświetnili swoją obecnością trzej posłowie na Sejm RP, Elżbieta Zakrzewska, Marzena Machałek i Marcin Zawiła. – Popieramy tego typu inicjatywy i życzymy Państwu oraz sobie, aby w przyszłości było ich coraz więcej w naszym regionie – mówili jednym głosem parlamentarzyści. Przed odsłonięciem obelisku przemawiali także, burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak, wiceburmistrz Bad Harzburg Michael Riesen, przewodniczący niemieckiej rady miejskiej Wolfgang Kullig, przewodniczący Związku Ojczyźnianego Carl-Heinz Freytag oraz pierwszy pomysłodawca powstania pomnika, Wolfgang Thust. Następnie przy akompaniamencie niemieckich waltornistów odbyło się uroczyste odsłonięcie kamienia.

Trzy wstęgi w kolorze białym, niebieskim i zielonym, symbolizujące barwy herbu Szklarskiej Poręby, przecięli burmistrzowie obu partnerskich miast oraz przewodniczący Freytag. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, polsko-niemieccy przyjaciele ruszyli w kierunku Dolnej, gdzie w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP odbyło się nabożeństwo ekumeniczne oraz koncert organowy. Mieszkańcy Bad Harzburg w większości przynależą do kościoła ewangelicko-ausburskiego, czyli są Luteranami. Ich wiara ma wiele wspólnych elementów z katolicyzmem. W obu kościołach obchodzi się te same święta i wierzy się w Jezusa Chrystusa oraz Ducha Świętego. Wśród różnic można wymienić kult Maryi, który jest silniejszy w Polsce niż w Niemczech.

Nabożeństwo ekumeniczne poprowadzili wspólnie, pastor z Bad Harzburg i proboszcz miejscowej parafii ks. Marek Sowiński. Zebrani modlili się w dwóch językach jednocześnie. Następnym punktem uroczystości był koncert organowy w wykonaniu Krzysztofa Urbaniaka z Akademii Muzycznej w Łodzi i towarzyszącej mu flecistki, Olgi Maracewicz. Instrument, zbudowany przez firmę Schlag, jest w kościele od 1859 r. Do dziś organy zachowały się w dobrym stanie, ale są i elementy wymagające naprawy. Jeden z nich to brakujące piszczałki, które znikły w okresie powojennym.

Na zakończenie uroczystości w kościele, z krótkim programem artystycznym, wystąpił miejscowy chór „Porębianie” pod dyrekcją Stanisława Leszczawskiego. Jednym z ostatnich wydarzeń podczas weekendowych obchodów był festyn na nowo powstałym boisku, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zdolna Dolna”. W czasie tej imprezy odbył się turniej piłki nożnej Szklarska Poręba – Bad Harzburg. Goście z Niemiec mogli spróbować polskich specjałów, takich jak bigos, pierogi, słodkie wypieki czy piwo. Zwolennicy rękodzieła mogli kupić ciekawe przedmioty, wykonane przez dzieci ze świetlicy środowiskowej „Cegiełka”.

W ramach turnieju piłki nożnej odbyły się trzy mecze, dwa razy po 20 minut. W rozgrywkach wzięły udział drużyny młodszych i starszych juniorów (Woskar oraz Bad Harzburg), a także old boy’ów. Polacy okazali się być „gościnnym” narodem, ponieważ nie przeszkodzili Niemcom w zdobyciu podwójnego zwycięstwa. Honor Szklarskiej Poręby obroniła tylko drużyna starszej młodzieży, która wygrała z Niemcami 7:3. Pierwsza połowa meczu młodszych juniorów zakończyła się dwoma punktami przewagi dla Bad Harzburg. Wynik tej rozgrywki to 6:0 dla niemieckich piłkarzy. Przy dopingu publiczności oraz trenera, polskiej drużynie starszych juniorów poszło już o wiele lepiej.
Mecz obfitował w dużą ilość „ładnych” akcji, ale Niemcy do końca nie odpuszczali. Tym razem w sportowej rywalizacji lepszy okazał się Woskar, zwyciężając czterema punktami nad Bad Harzburg. – Ja to robię wyniki! – cieszył się trener starszych juniorów po zakończeniu meczu. Jako ostatni na boisku pojawili się, zdaniem komentatora „panowie w słusznym wieku”, czyli drużyny old boy’ów. Spotkanie poprowadził niemiecki sędzia o wdzięcznym pseudonimie Ramazzotti Reis. Obie drużyny wystąpiły w prawie identycznych niebiesko-białych strojach, przez co (nie) było problemów, żeby rozróżnić zawodników. W pierwszych minutach meczu padły dwie bramki po obu stronach. W rolę trenera polskiej drużyny wcielił się dyrektor MOKSiAL-u, Mirosław Tecław, który przez cały czas dopingował swoich kolegów.

Pierwsza połowa meczu zakończyła się jednopunktową przewagą reprezentacji Szklarskiej Poręby. Jednak po przerwie Niemcy szybko odrobili straty i mimo „prostych” piłek polska drużyna zaczęła przegrywać. – Jesteśmy gościnni – próbowała sobie w ten sposób tłumaczyć kolejną porażkę miejscowa publiczność. Mecz zakończył się ponownym zwycięstwem gości i wynikiem 6:2. Uroczyste podsumowanie i zakończenie turnieju piłki nożnej odbyło się wczoraj wieczorem, w Hotelu „Olimp”. W poniedziałkowy poranek delegacja naszych zachodnich sąsiadów opuściła Polskę. Niemieccy goście byli zachwyceni miłym pobytem, przyjaznymi gestami i bogatym programem obchodów. Za rok, obchody jubileuszu partnerskiej współpracy obu miast będą organizowane w Bad Harzburg. Polska strona została już zaproszona na te uroczystości.

Tekst Karolina Wojtaś
fot. 1-5 Referat Promocji, fot. 6-14 Karolina Wojtaś

WYNIKI Turnieju Piłki Nożnej
Drużyna grały w składach 7 osobowych (6 zawodników + bramkarz). Mecz: 2 x 20 min + 5 minut przerwy.

 - TSC Bad Harzburg (A Jugend) – MLKS Woskar Szklarska Poręba (rocznik 1990-1992)  wynik 3:6
 - TSC Bad Harzburg (B+C Jugend) – MLKS Woskar Szklarska Poręba (rocznik 1993-1995)  wynik 6:0
- Old Boys Bad Harzburg – Old Boys Szklarska Poręba wynik 6:2 

więcej zdjęć z imprezy w galerii Zygmunta Trylańskiego i Radosława Pelisiaka