×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Najlepszy polski ośrodek narciarstwa klasycznego w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach ma szansę stać się gospodarzem zawodów międzynarodowej rangi.

W marcu 2009r. władze miasta za pośrednictwem Polskiego Związku Narciarskiego, złożyły oficjalne zgłoszenie do FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). 
W maju 2009 delegacja Szklarskiej Poręby uczestniczyła w Dubrowniku na kongresie FIS, z którego wróciła z dobrymi przeczuciami. W sierpniu gościem naszego miasta był Juerg Capol - dyrektor do spraw Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Celem wizyty była ocena tras biegowych w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach oraz potencjału organizacyjnego Stowarzyszenia Bieg Piastów i Miasta Szklarska Poręba do przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata. Opinia była bardzo dobra, trasy wyznaczone na Puchar Świata posiadają homologacje FIS.

5 marca odbyła się konferencja prasowa związana z XXXIV Biegiem Piastów oraz organizacją Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie, na której gościli m.in. Apoloniusz Tajner Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Jerzy Łużniak  Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego,  Jacek Włodyga Starosta Jeleniogórski, Julian Gozdowski  Prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, Jacek Jaśkowiak Doradca Burmistrza ds. Organizacji Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym, Grzegorz Sokoliński Przewodniczący Rady Miejskiej Szklarskiej Poręby.
Bieg Piastów, którego organizatorzy otrzymali w tym roku blisko 4000 zgłoszeń z 25 krajów, nie ma wiele wspólnego z Pucharem Świata, jednak liczy się dobra opinia, którą zawody zdobyły awansując do Światowej Ligi Biegów Masowych – Worldloppet oraz zdobywając nagrodę najlepszej imprezy masowej roku.
Ważną rolę odgrywają również sukcesy Justyny Kowalczyk, co rozbudziło nadzieje na przyznanie organizacji Szklarskiej Porębie Tour de Ski. Co więcej, dzięki jej osiągnięciom, dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju.

Apoloniusz Tajner potwierdził, że prawdopodobnie w 2011 roku na Polanie Jakuszyckiej odbędzie się jeden z etapów Tour de Ski, najbardziej prestiżowego turnieju w biegach narciarskich, porównywanego do Turnieju Czterech Skoczni w skokach.

– Turniej miałby się odbyć w dniach od 4 do 6 stycznia. Pierwszy etap byłby rozgrywany w Oberhofie, drugi w Szklarskiej Porębie i Harrachovie, trzeci w Pradze i czwarty w Val Di Fiemme – powiedział Jacek Jaśkowiak, doradca burmistrza Szklarskiej Poręby do spraw organizacji Pucharu Świata.

Ostateczna decyzja zapadnie na kongresie FIS w Antalyi (30.05-2.06.2010). Podejmie ją Komitet Wykonawczy po zapoznaniu się z opinią Komitetu Biegów Narciarskich. Jednak już wczoraj na konferencji Apoloniusz Tajner zapewnił, że tylko Szklarska Poręba złożyła poważną propozycję i myśląc o Pucharze Świata w Polsce, myślimy o Pucharze Świata w Szklarskiej Porębie.

Referat Promocji Miasta

FOTO od lewej: Julian Gozdowski,Jacek Jaśkowiak,Jacek Włodyga, Apoloniusz Tajner, Janusz Rodziewicz (moderator), Jezry Łużniak, Grzegorz Sokoliński