×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W piątek 4 grudnia 2009 odbyła się konferencja prasowa, poświęcona wydarzeniom w sezonie zimowym 2009/2010. Spotkanie miało miejsce w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Okrzei w Szklarskiej Porębie.
Konferencję poprowadził wiceprzewodniczący Zbigniew Kubiela oraz gość specjalny, dziennikarz Radiowej Trójki, Paweł Homa. Burmistrz Arkadiusz Wichniak przywitał uczestników i zaprezentował to, co w ostatnim czasie działo się w Szklarskiej Porębie.

Forum Miast Narciarskich – którego głównymi zadaniami są: ochrona interesów miast narciarskich i podnoszenie jakości produktu turystycznego, wspólna promocja narciarstwa na rynku krajowym i międzynarodowym, współpraca ze związkami sportowymi w tworzeniu dużych międzynarodowych zawodów sportowych i reprezentacja interesów gospodarczych członków Forum wobec instytucji rządowych.
Do najistotniejszych rezultatów Forum Miast Narciarskich zaliczyć trzeba przede wszystkim wypracowanie stanowiska Forum Miast Narciarskich, uzgodnienie kierunku zmian podatkowych względem infrastruktury i terenów sportów zimowych oraz stworzenie indeksu problemów inwestycji w obszarach chronionych. Ważnym elementem było również wyznaczenie obszaru współpracy ze związkami sportowymi w zakresie inwestycji, organizacji imprez międzynarodowych oraz rozszerzenie Forum Miast o nowych członków: Piwniczna-Zdrój, Mszana Dolna, Iwonicz-Zdrój, Ustrzyki Dolne.

Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak opowiedział również o nowym oznakowaniu w mieście – tabliczki z nazwami ulic są już zainstalowane. Następny etap to tabliczki z nazwali ulic i numerami wszystkich domów w Szklarskiej Porębie.

Miasto Szklarska Poręba po raz drugi otrzymało nagrodę przyznawaną przez Gazetę Prawną w rankingu Europejska Gmina, Europejskie Miasto w województwie dolnośląskim. Dwie inne, równie cenne nagrody, o których opowiedział Burmistrz to 1 miejsce dla Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie w kategorii Informacja Turystyczna w miejscowościach poniżej 20 000 mieszkańców oraz nagroda dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyznana przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.

Na temat inwestycji służących zwiększeniu atrakcyjności Szklarskiej Poręby głos zabrał Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Sokoliński. Modernizacja ulicy 11 Listopada, kładka dla pieszych w dzielnicy Szklarska Poręba Huta, blok sportowy przy Szkole Podstawowej nr 1, Termodernizacia Przedszkola Samorządowego oraz kompleks boisk to tylko niektóre z realizowanych już inwestycji w Szklarskiej Porębie.

Następnie pan Jacek Jaśkowiak omówił przygotowania Szklarskiej Poręby i Jakuszyc do Pucharu Świata w Narciarstwie Klasycznym. „Ta impreza jest kontynuacją wieloletniej pracy prezesa Juliana Gozdowskiego” – stwierdził doradca ds. organizacji Pucharu Świata. Szklarska Poręba - Jakuszyce jest oficjalnym kandydatem do obsługi PŚ w sezonie zimowym 2011/2012. W Harrachovie jest duże zainteresowanie wspólną organizacją imprez sportowych. Polski Związek Narciarski podjął uchwałę, określającą Jakuszyce jako oficjalne miejsce zawodów w narciarstwie biegowym. Puchar Świata jest bezpośrednio powiązany z trwającymi i zaplanowanymi inwestycjami w gminie. Jakość tras na Polanie Jakuszyckiej jest bardzo dobra. Rośnie zainteresowanie narciarstwem biegowym. „W czasie 6 miesięcy udało się uzyskać Szklarskiej Porębie tyle, co innym miastom przez kilka lat” – podsumował J. Jaśkowiak.

Prezes Julian Gozdowski przedstawił temat przygotowań do zbliżającego się Biegu Piastów. W zeszłym roku w imprezie uczestniczyło 1200 osób z zagranicy, pochodzących z 30 krajów. Stowarzyszenie otrzymało informację od organizatorów słynnego Balu Sportu, iż Bieg Piastów otrzymał nominację w kategorii najlepszej imprezy w Polsce. „Jest to także Wasz sukces” – zwrócił się do dziennikarzy J. Gozdowski. Wielu pracowników medialnych od lat identyfikuje się z tym wydarzeniem, a nawet uczestniczy w biegu.

Podczas konferencji głos zabrała również  Beata Lepka ze Stacji - Jakuszyce ( wypożyczalnia, sklep, organizacja zawodów) prezentując nowy cykl zawodów dla narciarzy biegowych  - Salomon Nordic Sunday.  Będzie to 8 niedzielnych edycji, poprowadzonych każdorazowo na innych, oznakowanych trasach w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach. Jest to pierwszy tego typu cykl zawodów dla amatorów. Do wyboru będą 2 dystanse MINI lub MEGA i style KLASYCZNY (CT) lub DOWOLNY (FT). Pierwsze zawody już 20 grudnia.

Jednym z głównych zadań Referatu Promocji Miasta Szklarskiej Poręby jest działalność marketingowa i kampanie medialne. Grażyna Biederman przybliżyła dziennikarzom pracę swoich podwładnych. Zdaniem pani kierownik odpowiedni marketing eventowy kreuje pozytywny wizerunek miasta. Organizowane imprezy na terenie gminy znajdują dobry oddźwięk w mediach. W tym roku mija 10-ta rocznica współpracy Szklarskiej Poręby z największym patronem medialnym, jakim jest Radiowa Trójka. „Projekt Zimowej Stolicy Radiowej Trójki będzie obecny na antenie i w tym sezonie” – potwierdził Paweł Homa. W połowie stycznia 2010 ruszy cykl imprez sportowo – rozrywkowych „Alle Zima” we współpracy z TVN i Allegro.

Na koniec zaprezentowano szczegółowy kalendarz imprez na sezon zimowy 2009/2010. Część zadań organizacyjnych przejął od referatu promocji MOKSiAL. Jest to młoda organizacja, powstała w marcu br. „Naszym celem jest aktywność lokalna. Chcemy włączyć mieszkańców do współtworzenia kolejnych imprez” – mówił kierownik Mirosław Tecław. Wiele wydarzeń w tym sezonie ma zasięg nie tylko lokalny, ale i ogólnokrajowy.

Spotkanie było okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy dziennikarzami a przedstawicielami magistratu oraz poszczególnych instytucji w mieście.

 Referat Promocji Miasta / Karolina Wojtaś