×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W ogólnopolskim rankingu „Europejska Gmina - Europejskie Miasto 2010” przeprowadzonym przez Gazetę Prawną, Szklarska Poręba zajęła  bardzo wysokie - 3 miejsce.

Ranking ten  wskazuje, które samorządy w Polsce mogą poszczycić się największymi osiągnięciami w pozyskiwaniu środków unijnych. Podstawą do oceny jest wartość przyznanej pomocy z UE, liczba realizowanych projektów oraz liczba mieszkańców według GUS.

Dane do oceny miast i gmin pochodzą z dokumentacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Szklarska Poręba została wyrózniona za aktywne pozyskiwanie środków unijnych w ostatniej kadencji samorządowej, czyli za lata 2007 - 2010.

Od trzech lat nasze miasto zajmuje najwyższe pozycje w rankingu Gazety Prawnej .  A oceniane są wszystkie miasta i gminy z całej Polski. Przypomnijmy, że przez ostatnie lata w naszym mieście realizowanych było 10 bardzo dużych projektów z udziałem funduszy unijnych oraz innych programów pomocowych.

W mieście powstały 3 boiska sportowe, budowana jest sala gimnastyczna, kupiono wóz strażacki, wyremontowano i przebudowano ulice,  wydawane są materiały promocyjne o mieście. Na ukończeniu jest jeden z największych projektów w Polsce - budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i w ten sposób Szklarska Poręba dołącza do grona miast, które są przyjazne środowisku.

Po 65 latach uruchomiono połączenie kolejowe z Harrachovem. Niedługo rozpoczną się prace związane z rewitalizacją Parku Hauptmanna , na którą miasto otrzymało z funduszy unijnych dotację w wysokości 1 miliona złotych.

W rankingu nie były brane pod uwagę wyłącznie projekty realizowane przez samorządy, ale również przez stowarzyszenia oraz przedsiębiorców, którzy w ramach dotacji unijnych modernizują bazę noclegową. Jest to więc nagroda dla całego miasta.