×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Najlepszy produkt turystyczny 2010 powiatu jeleniogórskiego należy do Szklarskiej Poręby. Jest nim Magiczny Szlak Ducha Gór, który stał się niewątpliwym hitem sezonu letniego 2010.

Statuetka Liczyrzepy – nagroda starosty jeleniogórskiego w dziedzinie turystyki, kolejny raz trafiła do Szklarskiej Poręby. Tym razem nagrodzona została praca zespołowa - Magiczny Szlak Ducha Gór. Gra terenowa, szlak turystyczny, zabawa, historia, przyroda - to wszystko zawarte jest w projekcie, który był przygotowywany niemal  2 lata.

Ktoś kiedyś w internetowej encyklopedii Wikipedia.pl napisał, że Szklarska Poręba jest miastem Ducha Gór . Postanowiliśmy to wykorzystać. Zrodził się pomysł stworzenia szlaku, który prowadziłby po najciekawszych punktach Szklarskiej Poręby. Lokalna Organizacja Turystyczna wystąpiła o dotację do Urzędu Marszałkowskiego i otrzymała dofinansowanie na wydanie przewodnika. Zbiegło się to w czasie, gdy Maciej Wokan zaproponował, aby w Szklarskiej Porębie stworzyć grę terenową, której elementami byłby kamienne głazy.

Turysta otrzymywałby specjalną książeczkę, w której mógłby odwzorowywać hologramy zamieszczone na głazach.  Głazy ustawione byłby w najciekawszych miejscach Szklarskiej Poręby tworząc szlak turystyczny. Postanowiono, że obie idee zostaną połączone. Maciej Wokan wykonał 12 głazów, które ustawione zostały na trasie Magicznego Szlaku Ducha Gór. Na głazach stworzone zostały płaskorzeźby, które prezentują atrakcje turystyczne. Spotkać je można między innymi na Szrenicy, przy Zakręcie Śmierci, Chybotu i skałce Karczmarza – trasie szlaku wyznaczonego i opisanego przez Anitę i Piotra Kaczmarskich.

Przewodnik po Magicznym Szlaku Ducha Gór wydała Lokalna Organizacja Turystyczna. Natomiast ze środków budżetowych oraz przy wsparciu sponsorów wyprodukowany został specjalny zestaw odkrywcy szlaku pod nazwą „Księga Skarbów”. Jest to oferta skierowana głównie do dzieci. W oryginalnej teczce, oprócz przewodnika, jest też specjalny zeszyt i ołówek do odwzorowania hologramów.

Zabawa polega na odwiedzeniu wszystkich punktów i odrysowaniu zamieszczonych na głazach hologramów. Każdy, kto wykona to zadanie zostaje wpisany do „Księgi Zdobywcy Skarbów”i otrzyma pamiątkowy certyfikat „Odkrywcy Magicznej Szklarskiej Poręby”. Cztery razy w roku wśród uczestników zabawy losowane są nagrody. Magiczny Szlak Ducha Gór oficjalnie otwarty został na wiosnę.

Jego częścią stała się rzeźba przedstawiająca Karkonosza autorstwa Grzegorza Pawłowskiego, która stanęła na Skwerze Radiowej Trójki. Wydany został również „Bajkowy Przewodnik” z opowiadaniami o karkonoskich skrzatach i Duchu Gór autorstwa Marii Nienartowicz. Dodatkowym elementem jest płyta CD, na której opowieści o Duchu Gór czyta Grzegorz Wasowski.  Koordynacją całej układanki Magicznego Szlaku Ducha Gór zajął się Referat Promocji Miasta.

Wysiłek wielu osób został nagrodzony nie tylko przez kapitułę, która uznała, że Magiczny Szklak Ducha Gór w Szklarskiej Porębie jest najlepszym produktem turystycznym roku 2010, ale przede wszystkim przez turystów.  Zwiedzanie naszego miasta z przewodnikiem w dłoniach znów stało się modne. Wędrują całe rodziny, odkrywając prawdziwe magiczne miejsca Szklarskiej Poręby. Wielkie  zainteresowanie motywuje do dalszej pracy. W przyszłym roku na szlaku pojawią się kolejne głazy, które znakują turystyczne atrakcje naszego miasta. Wydana zostanie nowa edycja przewodnika, którego 20 tysięczny nakład jest już na wyczerpaniu.