Jednokierunkowy ruch na Snieżkę przez Zakosy

Rozpoczęły się wakacje, a to znaczy, że na szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego będzie kilka zmian

Zmiana 1
Od 28 czerwca br. obowiązuje jednokierunkowy ruch na Śnieżkę - szlakiem czerwonym i czarnym tzw. Zakosami. Zakosami tylko podchodzimy. Droga Jubileuszowa – szlak niebieski, to szlak dwukierunkowy.

Zmiana 2
Od 1 lipca br. wzrośnie cena biletów za udostępnianie Wodospadu Kamieńczyka:

  • jednorazowe indywidualne — 12 zł / 6 zł
  • jednorazowe dla uczestników grup z uprawnionym przewodnikiem — 10 zł / 5 zł

Opłaty za udostępnienie Wodospadu Kamieńczyka nie pobiera się od:
• dzieci w wieku do lat 7;
• członków rodziny wielodzietnej w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny;
• uczniów szkół i studentów odbywających zajęcia dydaktyczne w Karkonoskim Parku Narodowym w zakresie uzgodnionym z Dyrektorem Parku;
• innych osób posiadających zezwolenie Dyrektora Parku.
Obowiązek wykazania prawa do zwolnienia z opłat za udostępnianie leży po stronie turysty, który powinien okazać odpowiedni dokument w punkcie pobierania opłat.

Zabezpieczenia cennych przyrodniczo gatunków w Karkonoszach

Opłatę ulgową za udostępnianie Wodospadu Kamieńczyka, w wysokości 50% stawki opłaty, pobiera się od:
• uczniów szkół i studentów,
• dzieci i młodzież do 18 roku życia, w okresie pobierania nauki języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w systemach oświaty wymienionych w ustawie o ochronie przyrody,
• emerytów i rencistów,
• osób niepełnosprawnych,
• żołnierzy służby czynnej.

Obowiązek wykazania prawa do ulgowej opłaty za udostępnianie leży po stronie turysty, który powinien okazać odpowiedni dokument w punkcie pobierania opłat.
W wakacje wąwóz Wodospadu Kamieńczyka można zwiedzać od godziny 9 do 18.

Opłata za wstęp na teren KPN pozostaje bez zmian.

Zmiana 3
Wzdłuż szlaków przebiegających przy siedliskach cennych muraw lub łąk wysokogórskich zostały zainstalowane fladry z emblematami KPN. Fladry pojawiły się przy Hali Szrenickiej, przy Szrenicy, Śnieżnych Kotłach, przy Łabskim Szczycie oraz schronisku Pod Łabskim Szczytem. Wkrótce pojawią się również w rejonie Petrovej Boudy, Przełęczy Karkonoskiej oraz w rejonie Polany, Strzechy Akademickiej oraz Spalonej Strażnicy.

Dodatkowo, na szlaku czarnym od górnej stacji wyciągu na Kopę aż do Równi pod Śnieżką oraz wzdłuż szlaków na Śnieżkę, instalowane są siatki zabezpieczające łąki i murawy wysokogórskie. Zabezpieczenia te służą wyłącznie jednemu – ochronie muraw przed turystami zbaczającymi ze szlaków. Wrażliwe siedliska muraw oraz ich mieszkańcy zasługują na nasz szacunek i ochronę — zróbmy to wszyscy!

Dyrekcja KPN apeluje do wędrujących po Karkonoskim Parku Narodowym, aby szanowali przyrodę Karkonoszy i stosowali się do czterech prostych zasad:
wędrowali tylko po szlaku turystycznym
przebywali na terenie parku w porze dziennej
prowadzili psy na smyczy i tylko na szlakach, gdzie wstęp z psem jest dozwolony
zabierali własne śmieci z terenu KPN do odpowiednich pojemników u stóp gór

Informacje o warunkach na szlakach KPN

Źródło: Dział Udostępniania KPN / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.