Magiczny Szlak Ducha Gór; MapaWśród zielonych lasów, w dolinie rzeki Kamiennej, na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich, rozciąga się magiczny ogród  historii, tradycji, wierzeń, magii i natury. Jego władcą jest Duch Gór, zwany Karkonoszem, Rzepiórem i Liczyrzepą.

Nieprzewidywalny jak siły natury. Czasem bezlitosny, czasem łaskawy i opiekuńczy. Jest prawdopodobnie tak stary jak same góry. Pan na swoich włościach pilnie strzegący podziemnych skarbów i opiekujący się żywymi stworzeniami mieszkającymi w granicach jego królestwa.

Od czasów Walonów postać Ducha Gór działała na wyobraźnię literatów i kronikarzy.  Przedstawiany jako postać niemalże z krwi i kości, miotana iście ludzkimi słabościami a z drugiej strony posiadająca moc niemalże boską: odwieczność i nieśmiertelność. Łaskawy pan bogatej fauny i flory Karkonoszy oraz złośliwy prześladowca zachłannych, nieszczerych i kłamliwych przedstawicieli rodu ludzkiego.

Pierwsza wycieczka latem 2012 r.Najstarszym znanym graficznym przedstawieniem Ducha Gór jest postać z mapy Karkonoszy wrocławskiego kartografa Martina Helwiga z 1561 r. Wyobrażenie o Duchu Gór zmieniało się przez stulecia.

W Szklarskiej Porębie utrwalamy właśnie ten najstarszy wizerunek – głowa orła z wijącym się żmijowatym językiem, z jelenim porożem i na koźlich nogach. Z korpusem lwa i dwuczłonowym lwim ogonem. Rzeźbę wykonał lokalny artysta Grzegorz Pawłowski.

Zapraszamy Was na wycieczkę po jego królestwie.  Magiczny Szlak Ducha Góry, który powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach, jest do Państwa dyspozycji. W najbardziej interesujących punktach szlaku znajdują się granitowe głazy zawierające tajemnicze symbole (17). Znaki te są częścią gry terenowej, w której każdy może wziąć udział.  Pomysłodawcą gry terenowej oraz wykonawcą głazów z płaskorzeźbami jest Maciej Wokan ze Szklarskiej Poręby.

W roku 2015 Magiczny Szlak Ducha Gór zajął II miejsce w konkursie Róża Regionów, organizowanym przez dwutygodnik branży turystycznej „Wiadomości Turystyczne”.

Na szlaku napotkasz 35 atrakcyjnych punktów. Warto odwiedzić je wszystkie, lecz do zdobycia tytułu ODKRYWCY MAGICZNEJ Szklarskiej Poręby trzeba odrysować znaki w 17 wyjątkowych miejscach.

Magiczny Szlak Ducha Gór; fot. Bartosz Wójcikiewicz1. INFORMACJA TURYSTYCZNA znajduje się przy ul. Jedności Narodowej 1A (tel. 75 75 47 740). Tu otrzymasz wszystkie niezbędne informacje na temat atrakcji w Szklarskiej Porębie i okolicy, a także nabędziesz Księgę Skarbów - zestaw potrzebny by zostać zdobywcą Szklarskiej Poręby. Tu też możesz odpocząć przy źródełku przed podróżą i odwzorować pierwszy znak.

3. SKAŁKI KARCZMARZ - główna arteria Szklarskiej Poręby – ul. Jedności Narodowej, zawęża się między skałkami, które stanowią charakterystyczny element miejskiego krajobrazu. Nazwa pochodzi od stojącej tu w dawnych czasach popularnej karczmy, słynącej ze smakowitego jadła.

6. NORWESKA DOLINA - pod koniec XIX wieku, za sprawą dwóch pisarzy, braci Gerharta i Carla Hauptmannów, do Szklarskiej Poręby zaczęli ściągać inni ludzie kultury. Ludzie środowisk twórczych, zmęczeni wielkomiejskim gwarem, szukali spokoju, a także natchnienia na łonie natury. Tak narodziła się „Dolina siedmiu domów”, nadana na cześć siedmiu najciekawszych domów stworzonych przez wybitne postacie z tamtych czasów. Nawiązując do tej historii każda z 7 willi Norweskiej Doliny ma swój indywidualny charakter, a ich otoczenie zostało ozdobione oryginalnymi elementami, typowymi dla tradycji tego regionu. Oprócz charakterystycznych nazw: HEDDAL, HEGGE, OYE, URNES, TORPO, KVERNES, wyjątkowość willi podkreślają zaprojektowane w stylu tradycyjnej architektury norweskiej wnętrza budynków (ul. Kopernika 9).

7. Muzeum Ziemi JUNA – Dzięki mozolnej pracy i wytrwałości oraz życzliwości wielu zacnych ludzi Muzeum Ziemi może pochwalić się unikatową w skali Polski kolekcją minerałów szlachetnych i ozdobnych. Dziś JUNA ma nie tylko bogatą ciekawą historię oraz niezwykłą kolekcję minerałów, ale także atrakcje dla odwiedzających. Warto przyjść i wziąć udział w warsztatach mineralogicznych — poczuć się jak poszukiwacz złota albo waloński poszukiwacz skarbów.

9. ZŁOTY WIDOK – malowniczy, wysoko położony próg skalny, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze. 

11. CHYBOTEK od XIX wieku jedna z głównych, owianych legendą atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona  z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 m wsparty w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać.

13. LIPA SĄDOWA – w Szklarskiej Porębie Dolnej przy ul. Piastowskiej, miejsce gdzie w dawnych czasach sprawowano sądy.

Wędrówki z Duchem Gór17. WODOSPAD SZKLARKI malowniczo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki.  Wodospad spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, zwężającą się u dołu  i skręcającą spiralnie masy wody. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe maramity. Przy wodospadzie małe schronisko „Kochanówka”. Obowiązuje opłata za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

18. STARA CHATA WALOŃSKA - wybudowana jest w miejscu dawnej osady na szlaku tzw. Czeskiej Ścieżki. Swego czasu znajdowała się tu siedziba Sudeckiego Bractwa stworzonego przez Wielkiego Mistrza Juliusza Naumowicza. W pobliżu znajduje się Żelazny Tygiel Waloński, skansen odtwarzający średniowieczne urządzenia górnicze i hutnicze, który pozwala przenieść się w czasy walońskich poszukiwaczy złota.

19. LEŚNA HUTA - obecnie jest jedyną hutą szkła w Szklarskiej Porębie, w której doświadczeni szklarze kontynuują średniowieczne tradycje wytwarzania szkła dmuchanego.  ul. Kołłątaja 2, tel. 75 717 23 03.

20. MUZEUM MINERALOGICZNE. Można tu obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu – meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie „LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat. Muzeum znajduje się przy ul. Kilińskiego 20 (tel. 693 970 880).

Magiczny Szlak Ducha Gór; fot. Bartosz Wójcikiewicz25. Schronisko na SZRENICY. Na szczycie dominującej nad miastem góry w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, wysokiej na 1362 m n.p.m., znajduje się znane schronisko górskie Szrenica. Na Szrenicę można wjechać krzesełkową koleją linową SKI ARENY SZRENICA. Na wierzchołku panują warunki klimatyczne zbliżone do alpejskich, w górach o 1000 m wyższych.

28. WODOSPAD KAMIEŃCZYKA - najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia tzw. „Złota Jama” ze skupiskiem pegmatytów i ametystów. Przy wodospadzie schronisko „Kamieńczyk” i Szałas „Sielanka”.

29. KARKONOSKIE CENTRUM  EDUKACJI  EKOLOGICZNEJ - przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego i Karkonoszy. Ekologia, biologia, działalność człowieka, fauna i flora oraz klimat Karkonoszy zaprezentowane w interaktywny sposób.  ul. Okrzei 28, tel. 75 717 21 24.

30. CZARNY KAMIEŃ - Apartamenty Czarny Kamień Resort & Spa przy ul. Wojska Polskiego 11.
W lobby obiektu znajduje się studnia o głębokości 18m, która powstała przed kilkuset laty.

Magiczny Szlak Ducha Gór31. KRUCZE SKAŁY - okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. (doskonały punkt widokowy).

34. ZAKRĘT ŚMIERCI - najsłynniejszy zakręt w Polsce – znajduje się na trasie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa -Zdroju w odległości ok. 3,5 km od centrum Miasta. Zakręt jest bardzo niebezpieczny – ma pełne 180 stopni. Na poboczu szosy stoi luneta, z której podziwiać można panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej

JAK ZOSTAĆ ODKRYWCĄ MAGICZNEJ SZKLARSKIEJ PORĘBY?

 1. Udaj się do punktu Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Narodowej 1a, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i zakup zestaw KSIĘGA SKARBÓW (cena 20 zł). W skład teczki wchodzą przewodnik, notes i kredka do odrysowania znaków.
 2. Teraz możesz ruszać na szlak. Zdobądź wszystkie punktu zaznaczone na mapie kolorem zielonym (odwzoruj znaków za pomocą miękkiego ołówka w notesie).
  Pamiętaj, żeby zebrać wszystkie 17 punktów, a znaki odwzoruj na oryginalnym notesie.
 3. Po wykonaniu zadania zgłoś się do Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Jeśli zadanie wykonane prawidłowo otrzymasz certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby oraz niespodziankę.

Szczegółowy regulamin Magicznego Szlaku Ducha Gór

 1. Organizatorem jest: Referat Promocji Miasta, ul. Jedności Narodowej 1a, 58-580 Szklarska Poręba, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 2. Uczestniczyć w zabawie może każdy, kto zaopatrzy się w materiały pomocnicze  pod nazwą „Księga Skarbów”. W punkcie Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Narodowej 1a, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) można kupić zestaw KSIĘGA SKARBÓW, w skład którego wchodzą przewodnik, notes i kredka lub ołówek do odrysowania znaków.
 3. Należy odwiedzić wszystkie 17 miejsc zaznaczone na mapie kolorem zielonym i odwzorować znaki znajdujące się na oznakowanych głazach.
  Należy zebrać wszystkie 17 punktów, a znaki odwzorować w oryginalnym notesie za pomocą ołówka lub kredki.
 4. Po wykonaniu zadania należy zgłosić się do Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie i przedstawić wszystkie 17 znaków. Jeżeli zadanie zostało wykonane prawidłowo (weryfikuje to pracownik Informacji Turystycznej), uczestnik otrzyma certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby oraz upominek.
 5. Uczestnicy biorą udział w zabawie na własną odpowiedzialność.
 6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.

Organizator:
Referat Promocji Miasta, ul. Jedności Narodowej 1a, 58-580 Szklarska Poręba.

Punkt sprzedaży: Informacja Turystyczna, ul. Jedności Narodowej 1a, tel/fax (75) 75 47 740, fax. 75 47 742, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.

Uroczyste otwarcie Magicznego Szlaku Ducha Gór
Magiczny Szlak Ducha Gór został uznany za najlepszy produkt turystyczny Powiatu Jeleniogórskiego w 2010 roku.
Magiczny Szlak Ducha Gór Produktem Markowym

Magiczny Szlak Ducha Gór

 • Odsłon: 67480
 • Odsłon: 49725
 • Odsłon: 50160
 • Odsłon: 45395
 • Odsłon: 1828
 • Odsłon: 46122
 • Odsłon: 1518
 • Odsłon: 1481
 • Odsłon: 1590
 • Odsłon: 1499
 • Odsłon: 1252
 • Odsłon: 1481
 • Odsłon: 1290
 • Odsłon: 981
 • Odsłon: 1074
 • Odsłon: 1223
 • Odsłon: 1812
 • Odsłon: 43075
 • Odsłon: 36220