×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Ogród Ducha Gór w terminie od 20.11.2022 r. do 15.03.2023 r. funkcjonuje wyłącznie jako Zaczarowany Ogród Ducha Gór ogród światła, muzyki, relaksu i dobrej zabawy  - https://tiny.pl/wjhqc.

Godziny otwarcia w sezonie letnim:Jeśli chcesz przeżyć niezwykłą ekologiczną przygodę - koniecznie odwiedź Ogród Ducha Gór.  Znajduje się on przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Jest to wspaniała okazja do zapoznania się z unikatową przyrodą Karkonoszy.

Zabytkowy park przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskie Porębie został odnowiony w 2011 roku.  Stanowi on jedno z najciekawszych  pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym  założeń  na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Na obszarze ok.  4,5 ha zaprojektowano ponad kilometr przyrodniczych ścieżek górskich, które prowadzą zwiedzających szlakiem najciekawszych okazów flory parkowej.

Na trasie ścieżek usytuowano pięć domków tematycznych, każdy o indywidualnym i niepowtarzalnym charakterze:

  • Chata Wodnika Pożytecznego – z kołem młyńskim i balkonem, z którego rozciąga się widok na „moczydło”,
  • Chata Tajemna - ukryta w skarpie tak, że trawiasty dach zlewa się  z otoczeniem, otwarta od frontu, z ławami i stołami wewnątrz, Gościniec Ducha Gór - oparty na 18 słupach akacjowych, wewnątrz ławy ze stołami „ogniskujące się” na otwartym kominku oraz grillu (z tyłu znajduje się pomieszczenie gospodarcze),
  • Chata Skrzata z mchu i paproci  - o konstrukcji z desek, z dachem dwuspadowym z zastrzałami z gałęzi, pokrytym trawą,  mchem i porostami. Obok chaty „grzybowy” płot oraz „grzybowy” stół z „grzybowymi” stołkami,
  • Chata Rzepichy Zielarki – utrzymana w charakterze prymitywnej zagrody, gdzie ściany wykonane są  z pionowych sztachet korespondujących  z ogrodzeniem zielarskiego ogrodu. Te naturalne, drewniane elementy małej architektury doskonale  wpisują się w  górski,  nieco  omszały i  surowy charakter parku.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych jest Placyk dobrej kondycji – miejsce promujące aktywność fizyczną w formie placu zabaw z urządzeniami wykonanymi w stylistyce nawiązującej do pozostałych elementów małej architektury. Wielkim walorem parku są przepiękne, rozległe widoki w kierunku pasma Karkonoszy, które można podziwiać z pergoli widokowej umiejscowionej na kamiennym kręgu, skonstruowanej z drągów  ułożonych na wzór szachulca, charakterystycznego dla  tutejszej starej architektury. 

Edukacja ekologiczna
Na terenie parku organizowane są plenerowe lekcje przyrodnicze dla dzieci i młodzieży szkolnej  oraz grup zorganizowanych. Metody, forma i treść zajęć dostosowane zostały  do wieku uczestników.  Zajęcia z edukacji ekologicznej realizuje się w oparciu o przyrodę parku, z wykorzystaniem nowych obiektów infrastruktury: przyrodniczych ścieżek górskich, domków tematycznych, pergoli widokowej. Lekcje prowadzone są przez przewodnika – edukatora i pedagoga, towarzyszą im gry i zabawy edukacyjne. Na uczestników zajęć czeka doskonała rozrywka na Placyku dobrej kondycji.  Możliwe są również zajęcia dla osób niepełnosprawnych.

Park
Utworzony ponad 100 lat temu przez dwóch wybitnych pisarzy, braci – Carla i Gerharta Hauptmannów park stał się zarówno ostoją rodzinną, jak i miejscem ich twórczej pracy. Gerhart Hauptmann (1862-1946)  – „ojciec niemieckiego dramatu naturalistycznego”, uhonorowany w 1912 r. literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości, stworzył w Szklarskiej Porębie swoje największe dzieła: „Tkacze”, „Futro bobrowe”, „Woźnica Henschel”, „Wniebowzięcie Hanusi” czy „Kolega Crampton”. Carl Hauptmann (1858-1921) zasłynął przede wszystkim za sprawą „Księgi Ducha Gór”, będącej zbiorem dziewięciu przygód legendarnego Władcy Karkonoszy. Dzięki zamiłowaniom przyrodniczym Carla, który sprowadzał  sadzonki drzew i krzewów,  park zyskał swój unikalny charakter oraz różnorodność gatunkową  roślin. Przy zakładaniu parku wykorzystane zostały naturalne formacje roślinno-skalne, w tym buki porastające granitowe skałki, do których dosadzono kolejne formacje drzew w grupach po kilka sztuk razem. Zasadniczą część drzewostanu stanowią drzewa iglaste uzupełnione o celowe nasadzenia, wśród których przeważają srebrne świerki, modrzewie i sosny, a szczególną uwagę zwracają sosna-wejmutka, sosna-limba, żywotnik olbrzymi, choina kanadyjska i świerk kłujący odmiany sinej, które należałoby uznać za pomniki przyrody.

Dużą wagę w formowaniu parku zwrócono na prospekty widokowe w kierunku masywu Karkonoszy, ukształtowanie polan i swobodne, luźne nasadzenia okazów drzew, które starano się należycie wyeksponować, a także utrzymanie mieszanego typu drzewostanu.Do końca II wojny światowej  park uznawany był  za atrakcję turystyczną Szklarskiej Poręby i wymieniany w przewodnikach jako miejsce godne odwiedzenia.

Administratorem Ogrodu Ducha Gór jest

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej, ul. Słowackiego 13, 58-580 Szklarska Poręba, tel. 75 717 36 14

1 maja-30 września
wtorek-niedziela 9-17

1 października-30 kwietnia
wtorek-niedziela: 9-16

Kasa biletowa zamykana jest 30 min. przed godziną zamknięcia muzeum.

Poniedziałki: muzeum nieczynne, w środy — wstęp wolny

Cennik

Bilet do parku: 3 zł

„Rozwój infrastruktury dla potrzeb edukacji ekologicznej społeczeństwa poprzez przebudowę i zagospodarowanie zabytkowego parku wokół domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.