×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Posesjonaci w mieście spisali się tylko w 1/4

Od 1 lipca 2021 r., właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani złożyć do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklarację nt. źródeł ciepła i spalania paliw. Na zgłoszenia zostało niecałe 5 miesięcy! W całej Polsce do 25 lutego złożono 2 190 473 deklaracji, co stanowi 44 % z szacowanych 5 mln. Najlepiej spośród wszystkich wypada gmina Zawidów z woj. dolnośląskiego, w której złożono 79% spodziewanych tam deklaracji. Niestety są też gminy, w których do dziś złożono zaledwie kilka.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił ranking gmin – codziennie aktualizowane zestawienie, w którym można sprawdzić miejsce zajmowane przez miejscowość pod względem ilości złożonych deklaracji. Zaangażowanie tych najlepiej zdyscyplinowanych społeczności zostanie uhonorowane. Każda gmina, w której wypełnienie ewidencji CEEB wyniesie minimum 90 %, otrzyma od Głównego Inspektor NB dyplom i okolicznościową statuetkę.

Wybrane gminy z województwa dolnośląskiego:

  • Zawidów 79 %
  • Szklarska Poręba 26 %
  • Świeradów-Zdrój 14 %
  • Karpacz 21 %
  • Leśna 27 %

Przypominamy: do zgłoszenia źródeł ciepła i spalania paliw są zobowiązani właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Dla źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku, termin złożenia deklaracji upływa 30 czerwca br., a w przypadku źródeł ciepła uruchomionych po 1 lipca 2021 r. jest to 14 dni.

Materiały informacyjne i szkoleniowe dotyczące CEEB znajdują się na stronie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

 

Źródło: zespół CEEB