×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Apel Powiatowego Lekarza Weterynarii w Jeleniej Górze

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus powodujący zmiany zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym i kończącą się zawsze zejściem śmiertelnym.
Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne, z człowiekiem włącznie. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez pogryzienie, bowiem wirus znajduje się w ślinie chorego osobnika.

Zabezpieczeniem przed chorobą jest SZCZEPIONKA!

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2018 poz. 1967)

SZCZEPIENIA PSÓW POWYŻEJ 3 MIESIĄCA ŻYCIA PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE SĄ w POLSCE OBOWIĄZKOWE.

Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, co należy powtarzać co 12 miesięcy. Szczepień dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach praktyki zakładu leczniczego dla zwierząt.
Zaszczepione psy są wpisywane do rejestru prowadzonego przez weterynarzy, a posiadaczowi psa wydawane jest zaświadczenie lub wpis do paszportu zwierzęcia.

Art. 85 ust. 1a ww. ustawy przewiduje sankcję dla osoby uchylającej się od obowiązku ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie w formie kary grzywny.