×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W dniach 3 - 6 sierpnia gościliśmy w naszym przedszkolu wolontariuszki z Chin, Meksyku i Iranu. Dzieci  miały przyjemność uczestniczyć w prezentacjach multimedialnych przedstawionych przez Karę, Katerinę  i Rahę. Kara , która pochodzi z Chin, a dokładniej z dużego miasta Hongkong zaprezentowała swój kraj jako pierwsza.  Kara opowiedziała przedszkolakom, że w Hongkongu odbywają się liczne, barwne święta i festiwale jak: chiński Nowy Rok, Święto Smoczych Łodzi, Święto Duchów czy zimowe przesilenie dnia i nocy. Miasto charakteryzuje się dużą liczbą nowoczesnej zabudowy, wysokimi budynkami. Położony jest częściowo na wyspach i części lądu i z każdej strony ma dostęp do wody.  Dzieci  z  zainteresowaniem oglądały   pokaz slajdów, który kończył się zagadkami na temat poznanej nowej kultury, jej zabytków, ciekawostek, tradycji .  Za uważne słuchanie i trafne odpowiedzi dzieci  były nagradzane. Kara pokazała  flagę swojego miasta-  jest to stylizowany kwiat bauhinii i symbolizuje ludność regionu, a pięć gwiazd odpowiada pięciu gwiazdom na fladze Chińskiej    Republiki Ludowej. Na zakończenie   prezentacji nasze przedszkolaki uczyły się pisania chińskich  znaków, które  są  bardzo trudne.  Katerina opowiadała o Meksyku - oficjalnie o Meksykańskich Stanach Zjednoczonych. W Meksyku językiem oficjalnym jest język hiszpański. Występują trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne. Rośnie dużo gatunków  kaktusów. W parkach i rezerwatach można spotkać niedźwiedzie, jelenie, pumy oraz kojoty. Święta, uroczystości czy też pogrzeby świętowane są na wesoło z dużą ilością jedzenia i picia, w tradycyjnych strojach, przy tańcach, pochodach i sztucznych ogniach. Dużą popularnością w Meksyku cieszy się piłka nożna, boks, wyścigi samochodowe a także walki byków. Katia z pomocą koleżanek malowała twarze dzieci w tradycyjne kolory meksykańskie, na wesoło. Kolejna wolontariuszka, Raha, opowiedziała nam o swoim kraju, który dawniej na Zachodzie nazywany był Persją. Pokazała na mapie z jakimi krajami graniczy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara : Irakiem, Turcją, Armenią, Azerbejdżanem, Turkmenistanem, Afganistanem  i Pakistanem. Kształt Iranu przypomina sylwetkę kota, więc te zwierzątka, koty perskie są tam czczone. W Iranie ważne jest rolnictwo i eksport orzeszków pistacjowych i daktyli. Najpiękniejsze są jednak ręcznie tkane dywany perskie. Raha pokazała dzieciom jak pisze się ich imiona w języku irańskim( od prawej strony do lewej) inaczej niż u nas. Na zakończenie pobytu Kary, Kati i Rahy,  podziękowaliśmy drobnymi upominkami za piękne opowiadania i  prezentacje ich krajów, za zdobyte wiadomości oraz wspólne spędzanie czasu . Była to ciekawa podróż po świecie.