Po raz kolejny mieliśmy okazję wysłuchać fascynującej opowieści o jednym z mniej znanych zakątków naszej Planety.

Tym razem w ramach niezwykłych spotkań „Terra Incognita”  dowiedzieliśmy się więcej o  buddyjskim klasztorze w Dolnie Tawang, w Indiach północno-wschodnich. Opowiedział nam o nim Antoni Myśliborski - z zawodu informatyk, z zamiłowania podróżnik i fotograf.

Jego opowieść była tym bardziej interesująca, że dotyczyła rzadko opisywanego aspektu życia buddyjskich mnichów – najmłodszych adeptów klasztornego życia. Kim są chłopcy, którzy dopiero co oderwani od matczynej spódnicy, trafiają do klasztoru? Którzy przyodziani tam w szkarłatne szaty stają przed Wielkim Zadaniem – podążeniem śladami Buddy, osiągnięciem oświecenia...

Jak wygląda ich życie? Rzeczywistość, w której obchodzenie najważniejszych świąt buddyjskich miesza się z dziecięcymi psotami, gdy tylko nauczyciel nie patrzy? O tym opowiadał Antoni Myśliborski po miesięcznym pobycie w buddyjskim klasztorze.

Antoni Myśliborski podróżował m. in. po Ukrainie, Syberii, Turcji, Iranie, Indiach, Azji południowo-wschodniej (od Tajlandii po Papuę). W trakcie swej ostatniej podróży spędził pół roku w Indiach północno-wschodnich, niezwykle ciekawym i bardzo rzadko odwiedzanym rejonie świata. W 2007 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie fotograficznym National Geographic, a w 2009 roku I miejsce w konkursie „170 lat fotografii”. Prowadzi autorską stronę internetową: www.mysliborski.art.pl.

Kolejne spotkanie z cyklu Terra Incognita, których organizatorem jest Referat Promocji Miasta, już wkrótce.

Tekst: Referat Promocji Miasta/ A. Kaczmarska
Zdjęcia:  Antoni Myśliborski