II wycieczka 'Koleją przez Góry'

II wycieczka 'Koleją przez Góry'

From 18.08.2018 08:30 until 18.08.2018 20:30

At Dworcowa 10, 58-580 Szklarska Poręba, Polska

Categories: Wycieczki

Hits: 5107

Rate:

Zaproszenie na II wycieczkę 'Koleją przez Góry'

II wycieczka 'Koleją przez Góry'Zapraszamy do wzięcia udziału w II Euroregionalnej wycieczce kolejowej pod hasłem : „Koleją przez Góry”. Tym razem naszym celem będzie Kurort Jonsdorf małego ale bardzo urokliwego miasteczka w Górach Żytawskich. To teren znany w Niemczech pod nazwą Gebirgsidylle (górska idylla). Do kurortu dojedziemy zabytkową kolejką wąskotorową z Zittau (Żytawy).

Żytawska Kolej Wąskotorowa to jedna z najciekawszych atrakcji kolejowych na terenie regionu Euro-Nysa, kraju związkowego Saksonia i polsko-czesko-niemieckiego pogranicza. Kolej kursuje od 1890 roku. W kładzie jest wagon otwarty tzw. „letniak” co zapewnia dodatkową frajdę z podróży.

W Jonsdorfie zwiedzimy unikalną atrakcję jaką jest Dom Motyli. Wizyta w Domu Motyli w Johnsdorf to szansa na dokładną obserwację wszystkich stadiów rozwoju tych owadów. Przed wejściem znajdziecie duże plakaty z fazami rozwoju motyla. Na nich możecie zauważyć jak różne są jajeczka, gąsienice i kokony motyli. We wnętrzu motylarni warto poszukać nie tylko dorosłych okazów, ale również pozostałych stadiów rozwoju. Wymaga to spostrzegawczości, ale jest świetną zabawą. W Domu Motyli w Johnsdorf przebywa około 30 gatunków motyli z kilku kontynentów. Ponieważ jednak dorosły motyl żyje zaledwie kilka tygodni, pracownicy muszą dbać o to aby cały czas przepoczwarzały się nowe, dlatego co dwa tygodnie sprowadzają z Anglii 250 poczwarek. Kokony można wypatrzeć wśród roślinności w motylarni.

II wycieczka 'Koleją przez Góry'Wyjazd w sobotę o godzinie 8:29 ze stacji Szklarska Poręba Górna pociągiem do Liberca.  Jedziemy trasą tzw. Kolei Izerskiej n najwyżej położonym przystankiem kolejowym w Polsce (3o metrów wyżej od dworca w Zakopanem) Szklarska Poręba Jakuszyce. Po czeskiej stronie jest to najbardziej stroma linia kolejowa u naszych południowych sąsiadów. Nachylenie dochodzi do 58 stopni. Na trasie Harrachov – Liberec przejedziemy przez 9 tuneli z najdłuższym 900 metrowym w Korenovie.

W Libercu przesiadka na szynobus do Zittau. Ten pociąg jedzie przez teren trzech państw Czech, Polski i Niemiec. A z Zittau ruszymy w bajkową podróż kolejką wąskotorową.

Obowiązuje jeden bilet na wszystkie pociągi. Tam i z powrotem. To bilet Euro -Nysa w cenie 25 zł od osoby. Istnieje możliwość zakupu biletów grupowych, pięcioosobowych w cenie 75 zł. Bilety do nabycia w kasie dworca w Szklarskiej Porębie Górnej a także u obsługi pociągu.

Koszt biletu wstępu do Domu Motyli 6,50 euro dorośli, 4 euro dzieci.

Wyjazd  : Sobota (18.08 2018 ) godzina - 8:29

Powrót 20:22