×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Setki biegaczy narciarskich na starcie Biegu Piastów w Jakuszycach

Bieg Piastów, rozgrywany od 46 lat na izerskich duktach leśnych, rozpoczyna za trzy dni swój festiwal

XLVI Biegu Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego, jak co roku rozegrany zostanie w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Na 7 dystansach łącznie wystartuje ponad 6 tysięcy zawodników z 24 krajów, wśród nic, znana polska biegaczka narciarska — Justyna Kowalczyk.

Trasa narciarska w lesie i biegacze na nartach oświetlający ją latarkami czołowymi

Rozgrywany od 1976 roku Bieg Piastów, pod przywództwem charyzmatycznego Juliana Gozdowskiego, cieszy się stale rosnącą popularnością. Zawodnikami bywają rozmaici ludzie, na każdym poziomie narciarskiego wtajemniczenia, w szerokiej rozpiętości wiekowej, trudniący się wieloma zawodami. Co roku na start stają debiutanci, zaawansowani amatorzy oraz mistrzowie. Na koronnym dystansie 50 km start zapowiedziała mistrzyni olimpijska i świata, zdobywczyni Pucharu Świata Justyna Kowalczyk. Wystartują także jej mąż i brat.

Kowalczyk wygrała już dwa razy Bieg Piastów na 50 km (w 2017 i '19 roku), a w biegu na 25 km w '20 r. zajęła II miejsce. W Szklarskiej Porębie-Jakuszycach startowała też dwukrotnie w Pucharze Świata, i tyleż samo razy zwyciężając — w latach 2012 i '14.

Samotny narciarz biegowy w ośnieżonym lesie

Rywalką J. Kowalczyk będzie doskonała Czeszka Sandra Schutzova — nieomal kadrowiczka olimpijska na ZIO w Chinach. Wśród mężczyzn faworytem jest zwycięzca Biegu Piastów sprzed dwóch lat, wielokrotnie punktujący w Pucharze Świata Dominik Bury. Na 50 km pobiegną także wicemistrz świata lekarzy Paweł Bubula, syn zwycięzcy I Biegu Piastów (i dwóch innych edycji) Stanisława Michonia — Mariusz Dziadkowiec-Michoń, oraz Paweł Judka — syn Waltera, jedynego uczestnika wszystkich edycji Biegu Piastów od 1976. Walter Judka pobiegnie ze swoimi wnuczkami na 6 km — 12-letnią Olą i 6-letnią Igą, debiutantką w Biegu Piastów.

BP będzie rozegrany ze startów wspólnych, w grupach, a nie jak wyjątkowo w ubiegłorocznej edycji — indywidualnie. Ograniczenia pandemiczne dotyczą limitów dla osób niezaszczepionych — 250 na dystans. W praktyce ograniczają dostęp na start na 50 i 25 km. Na terenie strefy startu oraz wokół niej, jak i w miasteczku zawodów, będzie obowiązywał dystans społeczny oraz zakrywanie nosa i ust.

Narciarze biegowi tuż po starcie wspólnym w kolorowych kombinezonach

W programie biegowym organizatorzy zaplanowali m. in. Brubeck Nocna 12 — bieg w świetle księżyca oraz KGHM Rodzinna 12. Na zapleczu biegów zawodnicy, ich bliscy i kibice będą mogli skorzystać z hali wypełnionej sprzętem sportowym wystawców. Znajdzie się w niej także stoisko włoskiego wielkiego biegu narciarskiego Marcialonga — zaprzyjaźnionego z Biegiem Piastów. Po przerwie pandemicznej na tegorocznym Biegu Piastów zostanie wznowiona współpraca, a organizatorzy włoskich zawodów będą nie tylko zapraszać do siebie, ale też wystartują w Górach Izerskich.

Do Jakuszyc wybiera się również — jako zawodniczka i obserwatorka — dyrektorka Worldloppet Ski Federation Epp Paal z Estonii. Wordloppet to organizacja zrzeszająca 20 największych masowych biegów narciarskich świata.

Bieg Piastów zostanie rozegrany na leśnych drogach w Górach Izerskich, które w 2012 i 2014 roku były areną zawodów o Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, a w 2001 Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. W 2012 trasy Biegu Piastów były świadkiem pamiętnego pojedynku dwóch wielkich gwiazd światowego sportu: Justyny Kowalczyk i norweskiej multimedalistki Marit Bjørgen. W tym roku na tych samych duktach rozgrywane były w lutym '22 biegi młodych Polaków w Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2022. Starty i finisze Biegów Piastów zlokalizowane będą tradycyjnie w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

Setki narciarzy biegowych na starcie Biegu Piastów w Jakuszycach

Ślady przetarte przez mistrzów będą utrwalać najmłodsi uczestnicy XLVI Biegu Piastów. Przygotowano dla nich dwa starty: Bieg Przedszkolaka oraz Bieg Dobrej Drużyny PZU — Wyprawę Zuchów. To bieg na dystansie jednego kilometra dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Wiele dzieci wystartuje także w rodzinnej odsłonie Biegu Piastów — KGHM Rodzinnej 12.

Głównym sponsorem tegorocznego Biegu Piastów — Festiwalu Narciarstwa Biegowego jest KGHM Polska Miedź; Sponsorem generalnym — PKO Bank Polski; a kolejnym sponsorem jest PZU; sponsorem technicznym — Quest, partnerem — Tauron Polska Energia; partnerem technicznym — Brubeck, patronem medialnym — Program I Polskiego Radia, partnerem motoryzacyjnym — Volvo Car Bielany, partnerem medialnym — TVP Sport; partnerami są również: Tarczyński, Buff, Salomon, Galeria Sudecka, Termy Cieplickie, Huta Szkła Kryształowego JULIA, Holmenkol, Miasto Jelenia Góra, Miasto Szklarska Poręba, województwo dolnośląskie, Lasy Państwowe, Yamaha i Citronex.

Program 46 Biegu Piastów

sobota 26 lutego

  • godz. 9 Bieg Dobrej Drużyny PZU – Wyprawa Zuchów
  • godz. 10 KGHM Rodzinna 12

niedziela 27 lutego

  • godz. 9 Bieg Przedszkolaka
  • godz. 10 Memoriał Stanisława Michonia 15 km

poniedziałek 28 lutego

godz. 18 BRUBECK Nocna 12

  • piątek 4 marca
  • godz. 9 bieg na 6 km
  • godz. 12 bieg na 30 km Worldloppet

sobota 5 marca

  • godz. 9 bieg na 50 km Worldloppet

niedziela 6 marca

  • godz. 10 bieg na 25 km Worldloppet

Źródło: stowarzyszenie Bieg Piastów