×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Teatr Wędrowny MAŁE MI Księżycowymi Opowieściami ukołysał widzów

Letni Festiwal Sztuki ArtSkwer to doroczne, wakacyjne spotkania z żywą sztuką na skwerze w sercu śródgórskiego miasta. Podczas artskwerowych spotkań można poznać zarówno sztukę i rzemiosło lokalne, to dzisiejsze, ale i historyczne. Szklarstwo, hutnictwo, górnictwo, pozyskiwanie minerałów, ale także sztuka układania mozaik, grafikę, mydlarstwo i wiele, wiele innych umiejętności można poznać i popróbować. Aczkolwiek ArtSkwer to nie tylko warsztaty. Każdemu artystycznemu spotkaniu towarzyszą występy: muzyczne, teatralne, performance bądź  inne, trudne niekiedy do nazwania.

Warsztaty tegoroczne koncentrowały się głównie wokół szkła i jego różnych form, kształtów, technik wykorzystania, temperatur, stanów skupienia oraz eksperymentów archeologicznych. Analizie poddane zostało DNA szkła :). Właśnie tak zatytułowana była sierpniowa edycja ArtSkweru. Działo się dużo, intensywnie i ciekawie. To zasługa instruktorów, artystów, hutników i szklarskich specjalistów, których zaprosiliśmy.

ArtSkwer21

Tomasz Gondek i Jargiło Glass Studio użyli współczesnej techniki topienia szkła w piecach gazowych. W mobilne hutach tworzyli małe arcydzieła, a publiczność podpatrywała tajniki pracy hutników. Sprawdzaliśmy także działanie pieca butelkowego opalanego drewnem, budowanego przez trzy dni przez Tomasza Czyszczonia. Janie Ignis, oprócz serwowania obłędnej kawy parzonej po turecku z akcentem arabskim, formował szklane koraliki wykorzystując technikę rekonstrukcji archeologicznej. Z kolei na stanowisku Katarzyny Harasym powstawały szklane korale uzyskane metodą lampoworking.
Wokół rzemieślników i artystów rozstawione stoiska oferowały biżuterię szklaną i historyczną. Na stoiskach warsztatowych zaś gościła mozaika szklana, ziołowe lampiony, grawerka, kalkomania i malowanie na szkle.

Nie tylko szkło cieszyło się uznaniem. Uczestnicy chętnie brali udział w warsztatach cyjanotypii roślinnej, robili bomby nasienne czy pozyskiwali papier czerpany. Kuźnia Mordoru prezentowała cech kowalstwa i oryginalne rzemiosło wytwarzane na miejscu. Bractwo Rycerskie Świętego Michała Archanioła urządziło pokazy średniowiecznych walk rycerskich oraz porwało do tańców i zabaw dawnych artskwerową publiczność. Część festiwalu upłynęła nam w rytmie afrykańskich bębnów i energetyzujących pląsów w nurcie afrodance.

ArtSkwer21

ArtSkwer21

Na ArtSkwerze nie mogło zabraknąć akcentu związanego z naturą. Naszymi gośćmi byli leśnicy z Nadleśnictwa Szklarska Poręba i przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego. Wspólnie z nimi świętowaliśmy Wielki Dzień Pszczół.
W duchu zero waste [bez odpadów] i slow art spędziliśmy czas na Targowisku po Sąsiedzku. Zdążyło się już wpisać w tradycję Letniego Festiwalu Sztuki jako okazja nie tylko do pohandlowania, ale przede wszystkim do spotkania się, wymiany i polowań na różnorodne, ciekawe przedmioty z historią, których nie znajdziemy w centrach handlowych.

Wierzymy, że uczestnicy wykorzystali ten festiwalowy czas niezgorzej od nas — organizatorów, dostarczając wiele wrażeń i satysfakcji.

ArtSkwer21

ArtSkwer21

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas tegorocznego Letniego Festiwalu Sztuki ArtSkwer: uczestnikom, artystom, instruktorom i partnerom. Serdeczne podziękowania kierujemy za wsparcie techniczne i wyrozumiałość dla naszych niecodziennych pomysłów przesyłamy do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Organizatorem wydarzenia rokrocznie jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Letni Festiwal Sztuki został objęty patronatami honorowymi przez:
• Marszałka dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego
• Starostę karkonoskiego Krzysztofa Wiśniewskiego
• Burmistrza Szklarskiej Poręby Mirosława Grafa

Partnerami byli:
• Referat promocji Miasta
• Karkonoski Park Narodowy
• Nadleśnictwo Szklarska Poręba
• Restauracja TOPOLLINO.

Zapraszamy na kolejny wakacyjny Festiwal ArtSkwer za rok!

MOKSiAL