×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Festiwal śladami Willa Ericha Peuckerta

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej ma się czym pochwalić. Pomysł, aby przybliżyć nam Willa Ericha Peuckerta i jego dorobek dofinansowało Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra!

ARKANA – Festiwal śladami Willa Ericha Peuckerta, jak wiele z tego, czym zajmował się patron — na razie brzmi tajemniczo. Zespół z MOKSiAL-u szczegóły ujawni wkrótce.
Tym czasem warto wspomnieć kim był "profesor od czarownic”. Zafascynowany kulturą ludową Śląska, głównie naszego Dolnego, badając podania, legendy, mity Gór Izerskich i Karkonoszy, spędził kilka lat jako nauczyciel w kolni Gross-Iser, po której dziś została już tylko Chatka Górzystów.
ARKANA przeniosą nas w tajemniczą epokę zgłębianą przez etnologa — czasy zielarek, szeptuch, wiedźm i znachorek, znachorów i szamanów. Także w jej ciemne oblicze: polowań na czarownice, ich procesy oraz — wg podań — sabaty.

Patriotyzm Jutra to "ogólnopolski program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. W ramach Programu o dotację na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski, w szczególności: stowarzyszenia, fundacje, muzea regionalne, domy i lokalne centra kultury, biblioteki" (ze strony MHP).

Źródło: MOKSiAL