×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Sprzątanie cmentarza

Akcja społeczna: porządkowanie cmentarza ewangelickiego

Sobota 2 października 2021 r., od godz. 10, przy ul. Waryńskiego

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Szklarskiej Poręby oraz osoby, które chciałyby poświęcić swój wolny czas na porządkowanie zabytkowego cmentarza ewangelickiego w Szklarskiej Porębie–Dolnej.
Po raz drugi spotkamy się z wolontariuszami z Niemiec, którzy w ubiegłym roku zainicjowali tę wspólną akcję. W tym roku rozpoczniemy kolejny etap zaplanowanych prac. Czynnie uczestniczą weń urzędnicy miejscy, pracownicy ośrodka kultury, zakładów i placówek miejskich oraz wielu mieszkańców.

Dysponujemy podstawowymi narzędziami do pracy, ale ze względu na ograniczoną ich ilość, prosimy o zabranie własnych. Potrzebne będą m. in.: grabie i sekatory, rękawice.
Po zakończeniu pracy zapraszamy do integrowania się przy ognisku. Zapewniamy poczęstunek i napoje.

Sprzątanie cmentarza

Zabytkowy cmentarz ewangelicki został założony w 1844 roku, a ostatnie pochówki odbyły się w 1946 roku. Jest szczególnie ważny ze względu na historię. Spoczywają nań dawni przedstawiciele szklarskoporębskiej kolonii artystów — twórcy niemieckiej literatury i sztuki z przełomu XIX i XX wieku. Cmentarz jest miejscem wiecznego spoczynku także mieszkańców związanych z hutnictwem szkła artystycznego, pracujących w hucie „Józefiny”. Znajdują się tutaj groby m. in.: Carla Hauptmanna – filozofa i literata oraz Wilhelma Bölsche – pisarza i biologa, popularyzatora idei ochrony przyrody.

W przypadku pytań należy kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie, którego pracownicy koordynują akcję.
Tel. 757 173 614 wew. 23, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zespół MOKSiAL