×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

„Hutnik zaś w mym mieście,
Szczególnie jest wszystkim znany.
On tworzy z miłości serca
Niezwykły świat szklany”.

Hutnik zaś w mym mieścieTakie słowa zwrotki dopisanej w zeszłym roku specjalnie do wiersza Adama Wacławskiego „Ginące zawody” w sobotę 7 maja już po raz szósty przyświecały organizatorom Festynu hutnictwa szkła. Przy pięknej słonecznej pogodzie na terenie Przedszkola nr 2 spotkało się kilka pokoleń mieszkańców naszego miasta.
Organizatorzy imprezy zadbali o to aby każdy uczestnik festynu znalazł coś dla siebie. Festyn tradycyjnie już rozpoczęły występy przedszkolaków. Przez cały czas trwania imprezy prowadzony był na żywo przez Tomasza Gondka pokaz wyrobu produktów szklanych w mobilnym piecu hutniczym zakończony tradycyjnym już „VI Międzynarodowym konkursem dmuchania szkła”. Przeciwników w konkursie zdeklasowali Katarzyna Bińkowska w kategorii kobiet, Krzysztof Malawski w kategorii mężczyzn a w nowej kategorii-dzieci najlepszy był Wiktor Ejsymont. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także pokaz grawerowania szkła na mobilnym warsztacie grawerskim i warsztaty grawerowania szkła udostępnione przez Hutę Julię w Piechowicach prowadzone przez Marka Książaka właściciela lokalnej pracowni grawerskiej.
Niezależne jury wyłoniło także zwycięzców konkursu fotograficznego „Huty szkła w Szklarskiej Porębie”. Prace oceniano w dwóch kategoriach dorośli i dzieci. Wśród prac, które spełniały warunki konkursu za najlepsze zdjęcia nagrodzono Grzegorza Cirko w kategorii dorosłych i Maksymiliana Lewandowskiego w kategorii dzieci. Dalsze miejsca zajęli Daniel Koszela i Anna Adamczyk, a wśród dzieci Bartosz Olas i Aleksander Adamczyk.
Swoich manualnych umiejętności można było spróbować na warsztatach mozaiki szklanej prowadzonych przez Krystynę Kupis oraz warsztatach biżuterii szklanej prowadzonych przez Irenę Puch. Historię hutnictwa w naszym mieście przybliżyły zebranym rozmowa z Bolesławem Szczypińskim, wybitnym artystą, który całe swoje życie zawodowe związał z hutnictwem szkła, prezentacja starych zdjęć przygotowana przez Tamarę Ulanowską oraz wystawa starych zdjęć zebranych od mieszkańców i udostępnionych przez Grzegorza Sokolińskiego. Za sportową część wydarzenia odpowiedzialny był niezawodny jak zawsze Roman Klimek. W zorganizowanym przez niego turnieju minitenisa triumfowały Kasia Bińkowska i Wiktoria Kulikowska. W chacie grillowej czekał na uczestników wyśmienity bigos, ciasta i sałatki.
Festyn Szklarska Majówka w Szklarskiej Porębie. VI Festyn hutnictwa szkła przygotowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie Lokalni-Niebanalni wraz z partnerami – Grupą Lokalnych liderów Osiedla Huty, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Szklarskiej Porębie dofinansowany był ze środków z pożytku publicznego. (MOPS-MSL)

  • Hits: 317
  • Hits: 599
  • Hits: 297
  • Hits: 289