×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Dom Dziecka i patriotyzmPrzed rozpoczęciem patriotycznej manifestacji obchodów Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja sympatyczne wychowawczynie z Państwowego Domu Dziecka wraz z wychowankami zaskoczyły nas miłym akcentem. Przed wejściem do kościoła pw. Bożego Ciała, w którym o godz. 10:00 celebrowana była msza Św. w intencji ojczyzny, wychowawczynie wraz z wychowankami z radosnym uśmiechem obdarowywały wszystkich kokardami narodowymi. Dzieci sięgały do kosza po kotyliony a panie starannie upinały je na klapach ubiorów uczestników uroczystości. O kokardę poprosił też ksiądz Wojciech Leś, który pochodzi ze Szklarskiej Poręby a obecnie pełni posługę kapłańską w Niemczech. Na uroczystości Święta Majowego przybył do rodzinnej Szklarskiej Poręby wraz z Kolegą księdzem Ulrichem. Razem sprawowali mszę św. koncelebrowaną a po mszy udzielali wiernym prymicyjnego błogosławieństwa. Wszak była to pierwsza msza księdza Wojciecha w tym kościele. Udekorowani mieszkańcy i goście paradowali z narodowym symbolem na dalsze świętowanie na Skwerze Jana Pawła II.

Kokarda, czyli kolista rozeta mierzy od 4 do 7 cm i składa się z dwóch okręgów – białego w centrum oraz okalającego go większego czerwonego. Biel w sercu rozety symbolizuje orła białego na czerwonym tle godła. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odnosi się do Królestwa Polskiego - białego orła na czerwonym polu. Na zewnątrz koła czerwonego może być jeszcze biały otok. I takie właśnie kokardy wykonały dzieci z Domu Dziecka. Kokardę narodową nosi się piersi podczas świąt państwowych.

Gratulujemy zespołowi z Domu Dziecka i dziękujemy za przywracanie do życia, upowszechnianie i utrwalanie zwyczaju upinania kokard narodowych. Jesteśmy z Was dumni.

  • Hits: 1200
  • Hits: 766