×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

KAŻDY Z NAS WIE, JAK Z PASTUSIAMI O ZĄBKI DBAĆ SWE

Nasze przedszkole uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”. Głównym celem programu jest zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci poprzez działania profilaktyczne i edukacyjne skierowane dla najmłodszych. W oparciu o ten program organizowane były zajęcia na temat dbania o ząbki i prawidłową higienę jamy ustnej. Na każdych zajęciach odwiedzali nas specjalni goście – mieszkańcy Pastusiowej Krainy: Billy, Lilly, Milky oraz Zębuś i Szczotkuś. Ale był jeszcze jeden mieszkaniec Pastusiowej Krainy - Robaczek Próchniaczek, który nie potrafił myć zębów i jadał chipsy. Próchniaczka rozbolały zęby i z pomocą przybyła pani stomatolog. Pomogła Próchniaczkowi i opowiedziała o skutkach takiego zachowania. Poprosiła Adka, żeby pokazał jak się prawidłowo myje zęby„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda...”  i co trzeba jeść, żeby zdrowe zęby mieć.

Razem z gościem segregowaliśmy żywność na zdrową i niezdrową. Dowiedzieliśmy się, że powinniśmy unikać m.in. gum do żucia, lizaczków, cukierków, a przede wszystkim chipsów, gdyż powodują, że ząbki zaczynają się psuć. Dzieci dowiedziały się skąd biorą się „bakterie” na ząbkach i jakie zagrożenia czekają  podczas spożywania różnego rodzaju łakoci. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i mądrych rzeczy na temat naszych ząbków, jak je pielęgnować, jak długo szczotkować i najważniejsze jakich napojów i potraw unikać aby ząbki nasze nie chorowały.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się także jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poprzez zabawę poznały budowę zęba, a także dowiedziały się jak ważne są regularne wizyty u dentysty. Nasz gość opowiedział też, w jaki sposób specjalnymi narzędziami oczyszcza ząbki dzieci, które odwiedzają ją w gabinecie wraz z rodzicami. Przedszkolaki na pewno będą pamiętały, że ząbki należy myć rano i wieczorem.

Na koniec sympatycznego spotkania dzieci zostały obdarowane naklejkami dzielnego pacjenta  i zdrową przekąską. Dziękujemy pani stomatolog za ciekawe zajęcia oraz upominki.