×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Jesień to pora, w której szczególnie chętnie chodzimy na spacery do lasu. Podczas tych wędrówek poszukujemy darów jesieni i z wielką przyjemnością zbieramy grzyby. Wtedy cała nasza uwaga skupiona jest na poszukiwaniu tych leśnych przysmaków, nieśmiało wychylających swe kapelusze spod traw i liści, i... bardzo łatwo jest stracić z oczu towarzysza leśnej wyprawy, mamę, czy tatę i zgubić się w lesie.

Co robic w tej sytuacji? Tylko siąść i płakać... O nie!!!
Starszaki dowiedziały się, jak sobie wtedy radzić dzięki funkcjonariuszom Straży Miejskiej w Szklarskiej Porębie, którzy w poniedziałek 21.09.2015r przeprowadzili akcję prewencyjną pod hasłem ZGUBEK.

Pan Miłosz, pan Patryk i pan Andrzej omówili różne niebezpieczne dla dzieci sytuacje. Przypomnieli nam zasady postępowania w sytuacjach, gdy stracimy z oczu rodziców w obcym miejscu, np. na ulicy, na plaży, w wielkim sklepie, czy w lesie, utrwalaliśmy też numery alarmowe. Następnie wyruszyliśmy do pobliskiego lasu, gdzie uczyliśmy się sztuki przetrwania w sytuacji zgubienia się w lesie. Zapamiętaliśmy, że w przypadku, gdy zauważymy, że nasi rodzice za bardzo się od nas oddalili i straciliśmy ich z pola widzenia, NIE SZUKAMY ICH! Zatrzymujemy się w miejscu i głośno ich wołamy. Kochani rodzice, dajcie nam do lasu GWIZDEK. My wiemy, że bez potrzeby nie należy go używać, gdyż nie można płoszyć zwierząt, ale gwizdek usłyszycie na pewno z daleka i będziecie mogli nas prędko sami odszukać. A my zatrzymujemy się w miejscu i zaczynamy budować szałas z gałęzi i liści. Wiemy jak to się robi, gdyż właśnie z Miejskimi Stażnikami takie budowaliśmy. Szałas może nas ochronić przed zimnem i np. deszczem, gdy będziemy na was czekać, ale przede wszystkim zatrzyma nas w jednym miejscu, a jego wznoszenie zajmie nasze myśli i trochę uspokoi. No i nie czekajcie ani chwili, tylko od razu dzwońcie na numer alarmowy 112, bo zgubienie się, to bardzo poważna i niebezpieczna sprawa.

Chcemy bardzo podziękować panom ze Straży Miejskiej za pouczające spotkanie oraz za prezenty – ODBLASKI, które należy koniecznie nosić, zwłaszcza po zmroku.