×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Zawodniczka begnąca w Letnim Biegu Piastów

Cały czas trwają zapisy na jubileuszowy, dziesiąty Bieg Piastów latem. Stowarzyszenie organizujące od dziesięcioleci narciarski Bieg Piastów podjęło się organizacji biegów górskich by nawiązać do innych wielkich biegów narciarskich zrzeszonych w Worldloppet, mających letnie edycje.
Tak narodził się Letni Bieg Piastów, początkowo na dystansach 10 i 20 km. Po dwóch latach rywalizacja odbywała się także na dystansie maratońskim — 42 km 195 m. Z czasem maraton zastąpiono pięćdziesiątką, dodano rekreacyjny, bez rywalizacji marsz nordic walking. Dla najmłodszych organizowana jest Letnia Wyprawa Zuchów oraz Bieg Przedszkolaka.

Trasy LBP zawsze zaczynają się i kończą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Na przestrzeni lat trasy zmieniały się w zależności od pomysłów organizatorów, opinii biegaczy, jak również w trosce o ochronę środowiska i w zależności od możliwości logistycznych. Niezmienne jest zaś to, że uczestnicy Letniego Biegu Piastów mogą zobaczyć w trakcie rywalizacji najpiękniejsze zakątki polskiej części Gór Izerskich. Najkrótsza Jakuszycka Dwunastka pokazuje pohutnicze osiedle Orle, wspinaczkową skałę Granicznik, przepiękną rzekę Izerę oraz niezwykle atrakcyjną krajobrazowo prostą jak lot strzały trasę przez Cichą Równię.
Jakuszycki Półmaraton okrąża Kozi Grzbiet, mija piesze przejście graniczne do czeskiego Harrachova, podbiega prastarą Szklarską Drogą. Ultramaratończycy biegną dodatkowo tuż nieopodal kopalni Stanisław oraz przez wspaniały Wysoki Kamień z jedną z najpiękniejszych panoram w Sudetach.

Letni Bieg Piastów po raz 10 w Górach Izerskich

Letni Bieg Piastów – jak każdy długi bieg – jest wymagający, ale uchodzi za zawody idealne na debiut w górach. Nawierzchnia tras jest urozmaicona z dominacją przyjaznego stopom szutru. Podbiegów nie brakuje, ale regularny biegacz zdoła pokonać pełen dystans bez przerw w marszu lub z krótkimi takimi przerwami.
W Letnim Biegu Piastów startowały należące do najlepszych ultramaratonek świata Aleksandra Niwińska i Patrycja Bereznowska, także doskonała maratonka Dominika Stelmach, a wśród mężczyzn takie znakomitości jak Marcin Świerc, Miłosz Szcześniewski i Robert Faron. Najwięcej zwycięstw, licząc wszystkie dystanse, odnieśli Karolina Obstój (6) i Jacek Sobas (5).

Letni Bieg Piastów - sierpniowa odpowiedź na biegi narciarskie

Letni Bieg Piastów w 2022 roku odbędzie się w sobotę i niedzielę 27 i 28 sierpnia. Na listach startowych jest już ponad 600 zawodników z Polski i pięciu innych krajów. Stowarzyszenie Bieg Piastów zaprasza wszystkich chętnych! Do końca maja obowiązuje najniższa opłata startowa. Na wszystkich zawodników czekać będą pamiątkowe, praktyczne gadżety, na trasie doskonale zaopatrzone punkty odżywcze, obsługiwane przez wolontariuszy, a na mecie pamiątkowe medale i posiłek regeneracyjny. Zapisy i szczegółowe informacje na www.bieg-piastow.pl.

Dziesiąty Letni Bieg Piastów organizowany jest dzięki wsparciu sponsorów: firm KGHM Polska Miedź, PKO Bank Polski, Brubeck i Quest.

Program Letniego Biegu Piastów

sobota 27 sierpnia 2022 roku
godzina 9 — start Ultramaratonu Jakuszyckiego
godzina 10 — start Półmaratonu Jakuszyckiego

niedziela 28 sierpnia 2022 roku
godzina 10 — start Jakuszyckiej Dwunastki
godzina 10:20 — start Marszu Nordic Walking

Źródło: Bieg Piastów