×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Pierwszy bieg narciarski w Górach Izerskich ze startu wspólnego od dwóch lat  (fot. Krzysztof Gulbinowicz)

Narciarski Bieg dla Kobiet i Mężczyzn w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach , wreszcie się odbył wedle zwyczajowych zasad. Ze startu wspólnego, z rywalizacją ramię w ramię, w gronie 166 narciarzy!

Ostatnie normalne zawody odbyły się w marcu ‘20 roku. Bieg na 25 km w ramach XLIV Biegu Piastów — Festiwalu Narciarstwa Biegowego był ostatnim przed wybuchem pandemii. W 2021 roku biegi na izerskich trasach organizowano już w formule indywidualnej.

Nieco ponad 1,5 setki biegaczy przez 12 kilometrów cieszyło się śniegiem (fot. Krzysztof Gulbinowicz)

Zima tego sezonu jest nierówna, ale ogólnie przyjazna narciarstwu biegowemu. Ratraki mogą przygotowywać nawet 80 km tras, więc dwunastokilometrową Biegu dla Kobiet i Mężczyzn stylem klasycznym można było zrobić jak należy. Start i meta 29 stycznia br. organizatorzy zlokalizowali początku Dolnego Duktu Końskiej Jamy. Biegacze pomknęli od razu na Górny Dukt, a potem w lesie okrążyli Polanę Jakuszycką, przebiegli drogą do Orla, by na Rozdrożu pod Działem Izerskim skręcić na trasę Herberta. Na drodze pod Cichą Równię czekał zawodników podbieg, a następnie zakręt na Rozdrożu Miedzianym do trasy Elektrowni Turów. Potem przez Jelenią Łąkę trafili na Rozdroże pod Cichą Równią, skąd Dolnym Duktem zjechali na metę.

Brawa dla zwycięzców: Arkadiusza Posiadały i Jany Jetmarovej (fot. Krzysztof Gulbinowicz)

Było mroźno, wiało, więc warunki były srogie. W weekend 29-30 stycznia wszak wiały bardzo silne wiatry. Pogoda przypominała aurę dalekiej północy. Niby w Górach Izerskich nic nowego...
Zawodników rozgrzewała rywalizacja, a otuchy dodawała atmosfera dawno odkładanego spotkania.

Arkadiusz Posiadała jako pierwszy odebrał numer startowy i jako pierwszy zameldował się na mecie. Za nim piękną walkę stoczyli treningowi partnerzy Łukasz Bronowicki i Sergiusz Wieczorkiewicz. Nieco szybszy okazał się Łukasz.

Wśród pań na pierwszym podbiegu jak torpeda poleciała niesamowita Dorota Kuźma, ale potem piąty bieg wrzuciła Jana Jetmarova, która finiszowała ze sporą przewagą. Dorota zajęła w świetnym stylu drugie miejsce, wyprzedzając doskonałą Magdalenę Andrzejewską.

Organizatorem Biegu dla Kobiet i Mężczyzn było stowarzyszenie BIEG PIASTÓW.

Mimo nieprzyjaznej pogody narciarze cieszyli się z możliwości współzawodniczenia wg zwykłych reguł (fot. Krzysztof Gulbinowicz)

BIEG DLA KOBIET I MĘŻCZYZN 12 KM

Mężczyźni
1. Arkadiusz Posiadała (czas 36:08)
2. Łukasz Bronowicki (36:55)
3. Sergiusz Wieczorkiewicz (37:18)

Kobiety
1. Jana Jetmarova (40:47)
2. Dorota Kuźma (42:32)
3. Magdalena Andrzejewska (43:41)

Bieg ukończyło 49 pań i 117 panów.

Źródło: BIEG PIASTÓW