×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Letni Bieg Piastów (źródło: BP)

Ogromne zainteresowanie dziewiątą edycją Letniego Biegu Piastów

Wszystkie miejsca na Letni Bieg Piastów zostały wzięte już na tydzień przed zawodami. Pozostały już tylko miejsca w biegach dziecięcych. W zawodach 28 i 29 sierpnia weźmie udział około 1500 biegaczy z różnych regionów Polski i Czech. Rywalizować będą na pięknych trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Jakuszycach — osiedlu Szklarskiej Poręby. Na dystans 12 kilometrów wybiegnie 385, na , 22 — aż 450, a na dwukrotnie dłuższy, 51 kilometrów — 345 biegaczy. Rekreacyjny marsz nordic walking z udziałem 115 osób oraz Bieg Przedszkolaka i Letnia Wyprawa Zuchów dla uczniów podstawówek dopełnią weekend biegowy.

Letni Bieg Piastów (źródło: BP)

Trasy to wspaniałe dukty leśne, odcinki kamieniste, trawiaste i asfaltowe pomiędzy Jakuszycami, leśną osadą Orle, Białą Doliną (najpiękniejszym osiedlem Szklarskiej Poręby) a Wysokim Kamieniem. Na tę górę wbiegną uczestnicy Jakuszyckiego Ultramaratonu, czyli biegu na 51 km. Niektórzy jego uczestnicy pretendują do zaszczytnego tytułu zdobywcy Wielkiego Jakuszyckiego Szlema dla zawodników, którzy w danym roku ukończą zimowy Bieg Piastów, Letni Bieg Piastów i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach.

Letni Bieg Piastów, młodszy brat wielkiego Biegu Piastów na nartach, uznawany jest za łatwy bieg górski, idealny na debiut w górach. Trasy nie mają zbyt dużych przewyższeń, ani zbyt wymagającej nawierzchni, co pozwala średniej klasy amatorom pokonywać je bez większych problemów. W przeszłości wśród zwycięzców na dystansie ultra biegały zawodniczki klasy światowej: Patrycja Bereznowska i Aleksandra Niwińska. Przede wszystkim jednak to bieg dla każdego, kto chce zmierzyć się ze sobą oraz spędzić aktywnie i zdrowo czas na łonie cudownej, izerskiej natury.

Letni Bieg Piastów (źródło: BP)

Letni Bieg Piastów to także <em>expo z udziałem renomowanych producentów sprzętu sportowego oraz spotkanie (w sobotę) z wybitnym narciarzem wysokogórskim, biegaczem i himalaistą — Andrzejem Bargielem. Wsławił się zjazdami na nartach między innymi ze szczytów K2 i Broad Peak oraz zwycięstwem ekstremalnie trudnego biegu Elbrus Race.

Podczas Letniego Biegu Piastów będą zbierane fundusze na pomoc na zakup protezy dla niepełnosprawnego Maksa Piwowarskiego z Piechowic. Chłopiec wraz z mamą  wykonali rękodzieło, które każdy będzie mógł kupić w trakcie zawodów. Dla Maksa przeznaczony zostanie dochód ze sprzedaży ciast od sponsorów. W akcję włączył się także PKO Bank Polski — sponsor generalny Biegu Piastów. Aby pomóc jedenastolatkowi wystarczy do koszulki startowej przypiąć kartkę z napisem „biegnę dla Maksa” i dotrzeć z nią do mety. Kartki-identyfikatory akcji można odbierać w biurze zawodów w czasie jego pracy.

W sobotę 28 sierpnia rozegrane zostaną Jakuszycki Ultramaraton — start w grupach od godz. 9 i Jakuszycki Półmaraton — start grupowy od godz. 10. W sobotę odbędzie się także Letnia Wyprawa Zuchów. Niedzielne bieganie rozpocznie się o godz. 10 start Jakuszycką 12, a potem wystartują kijakarze do Rekreacyjnego Marszu Nordic Walking i maluchy w Biegu Przedszkolaka.
Szczegółowe informacje na www.bieg-piastow.pl. Zapisy na biegi dzieci są otwarte.

Szlaki i drogi leśne w trakcie zawodów będą otwarte dla turystów, ale organizatory, proszą wszystkich wędrujących o ostrożność i ustępowanie miejsca zawodnikom. Z pewnością też będzie im miło, gdy będą dopingowani.
Zawodników i kibiców, nie tylko organizatorzy, ale i służby leśne oraz gospodarze miasta proszą też by NICZEGO w lesie i górach nie zostawiali (nie tylko śmieci, ale i złego wrażenia). Wszelkie opakowania po jedzeniu i napojach należy ZABRAĆ ze sobą i wyrzucić w miejscu zakwaterowania. Las zostawiamy CZYSTY.

Letni Bieg Piastów (źródło: BP)

Organizatorami dziewiątego Letniego Biegu Piastów są działacze zrzeszeni w stowarzyszeniu BIEG PIASTÓW, wspierane przez grono sponsorów i partnerów. Generalnym jest PKO Bank Polski, głównym — KGHM Polska Miedź SA, zaś technicznym — Quest. Partnerem technicznym jest Brubeck, a motoryzacyjnym Volvo. Ponadto partnerami są również: Grupa Interferie, Grinday, Termy Cieplickie, PKP Intercity, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Miasto Jelenia Góra i Miasto Szklarska Poręba. Patronami honorowi są: Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Patronem medialnym jest Program I Polskiego Radia.

red., źródło: BP