Rywalizacja dwóch mistrzyń świata, niemieckie objawienie oraz 1725 biegaczy na mecie. Ostatni dystans Biegu Piastów 2020 przejdzie do historii polskich biegówek

Mistrzyni świata i olimpijska Justyna Kowalczyk, aktualnie trenerka kadry narodowej kobiet, przyjechała na Bieg Piastów przerywając pobyt na Mistrzostwach Świata w Oberwiesenthal w Niemczech. Bardzo dobrze się czuje w Górach Izerskich, lubi tutejsze trasy i ludzi startujących w Biegu Piastów.

Królowa Polskich Nart walczyła o zwycięstwo z renomowaną Czeszką – dwukrotną zwyciężczynią Biegu Piastów na głównym dystansie, a w 1999 mistrzynią świata juniorek Zuzaną Kocumovą. Czeszka prowadziła początkowo z kilkoma sekundami przewagi, ale pod koniec dystansu odskoczyła i na mecie zameldowała się o 33 sekundy szybciej niż Justyna Kowalczyk. Polska mistrzyni za metą poczekała na Kacpra Tekielego — swego partnera życiowego.
Trzecie miejsce zajęła 20-letnia Marcelina Wojtyła. Jej rówieśnik Jacob Walther, starający się o awans do kadry Niemiec na Puchar Świata, nie dał szans Tomasowi Veberowi i Janowi Antolcowi.

  • Hits: 224
  • Hits: 151
  • Hits: 154
  • Hits: 353
  • Hits: 231

J. Kowalczyk poprowadziła do mety całą armię Piastów! Jej zgłoszenie na 25 km zachęciło wiele osób do startu. Nawet takich, którzy nigdy wcześniej nie startowali w żadnych zawodach. Martyna Kaczmarek stanęła drugi raz na biegówkach, jeszcze przed samym startem uczyła się je zakładać. Dobiegła... ostatnia. Po ponad 4 godzinach i 36 minutach oczekiwał na nią szpaler organizatorów ze stowarzyszenia BIEG PIASTÓW.

Obie zawodniczki, Kowalczyk i Kaczmarek przyczyniły się do dwóch rekordów frekwencji: w polskim biegu narciarskim i frekwencji Polek w jednym biegu. Pierwszy rekord to 1725 osób, a drugi: 444 panie.
Justyna Kowalczyk była fetowana przez licznych kibiców i społeczność Szklarskiej Poręby, której częścią są Jakuszyce. Decyzją Rady Miasta została doceniona jej sympatia do tego miejsca: otrzymała honorowe obywatelstwo Szklarskiej Poręby.

Bieg na 25 km zaliczany jest do klasyfikacji globalnego cyklu Worldloppet i czeskiego Skitour. W ramach Biegu Piastów rozegrano Mistrzostwa Polski kobiet na 25 km. Wyniki na stronie Data Sport https://wyniki.datasport.pl/results3196

Źródło: Bieg Piastów