×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Po ośmiu latach, drugi raz w tym wieku, Polak wygrał 50. Biegu Piastów

Dominik Bury, reprezentant i mistrz Polski, wybiegał zwycięstwo po rywalizacji z Niemcem i Czechem. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Klára Moravcová z Czech. Poza nimi na metę przybiegło 1619 osób.

Rozegrany, jak od 44 lat, na trasach w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach bieg na 42 kilometry (trasę nieznacznie skrócono z uwagi na warunki śniegowe) zawodnicy zapamiętają na długo. Zrywał się wiatr, śnieg zasypywał trasę, a biegło się trudno. Motywacji dodawało chwilami wyzierające słońce.
Stawiany w gronie faworytów 23-letni Dominik Bury z Istebnej od startu biegł w czołowej grupie. O zwycięstwie zadecydowały finiszowy odcinek. Po biegu mówił, że zawdzięcza to współpracy z trenerem kadry narodowej, Lukasem Bauerem. Efekty było widać od początku sezonu. Bury odniósł kilka sukcesów, m. in. zdobył punktowane miejsce w prestiżowym Tour de Ski, zaliczanym do Pucharu Świata oraz mistrzostwo kraju w biegu dystansowym.

  • Hits: 150
  • Hits: 128
  • Hits: 155
  • Hits: 137
  • Hits: 139
  • Hits: 161
  • Hits: 163

Ubiegłoroczny zwycięzca Biegu Piastów, Pavel Ondrášek zajął w tym roku siódme miejsce —wyprzedzony przez Kacpra Antolca. Wśród zawodniczek rewelacyjną formę utrzymała przez cały sezon Klára Moravcová. Aż o niemal dwie minuty wolniejsza była młodsza o 13 lat jej rodaczka Anna Sixtová.
„Było bardzo ciężko, ale teraz jestem bardzo, bardzo szczęśliwa!”, mówiła na mecie Moravcová. „Warunki na trasie z powodu pogody były bardzo trudne, tory zawiewał śnieg. Najtrudniejszy odcinek był na Samolocie”, dodała Czeszka.

Najlepsza Polka na metę przybiegła bez mała pół godziny później. Jadwiga Grynkiewicz, jedna z najlepszych na świecie zawodniczek-pięćdziesięciolatek, pobiegła wprost fenomenalnie! Tuż za nią uplasowały się: 21-letnia Kamila Boczkowska i 38-letnia Anna Gałek.

Choć warunki pogodowe były trudne to na szczęście nie zabrakło śniegu. Organizatorzy ze stowarzyszenia BIEG PIASTÓW skrócili w obawie o równe warunki na całej trasie skrócili ją o 6 kilometrów (z planowanych 48). W tym sezonie z powodu niekorzystnej aury odwołano biegi Worldloppet w Niemczech, Austrii, Finlandii, Estonii i Japonii.
Tymczasem izerski Bieg Piastów na głównym dystansie cieszył się nie tylko śniegiem, ale i frekwencją. Wyruszyło 1635 zawodników z 30 państw Europy, Ameryki Płn. i Australii. Do mety dotarło aż 1619, co dało rekord w 44-letniej historii tutejszych zawodów. Poprzednia rekordowa liczba zawodników to 1592 odnotowana w 2009 roku, po wejściu Biegu Piastów do światowej ligi Worldloppet.

Pięćdziesiątka Biegu Piastów jest zaliczana do globalnego cyklu biegów narciarskich Worldloppet oraz do czeskiego cyklu biegów na nartach Ski Tour. W ramach Biegu Piastów zostały rozegrane Mistrzostwa Polski mężczyzn.

Źródło: stow. Bieg Piastów