×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Adam Małysz wsparł ratowanie skoczni w Harrachovie

Legendarne, ciepło wspominane przez Polaków skocznie narciarskie w czeskim Harrachovie, wymagają remontu. Żeby można było znów rozgrywać tam zawody powołano specjalną grupę Projekt Harrachov. Za cel postawiła sobie uzbieranie odpowiednich środków pieniężnych na uratowanie obiektów narciarskich oraz późniejsze ich wykorzystanie. Wszystko po to, aby skoki mogły znowu wrócić na dobre do Harrachova. A wraz ze skoczkami — także Polsce kibice.

Osoby zaangażowane w akcję spotkały się 7 sierpnia br. w Harrachovie aby przedyskutować plan działania. Czechów reprezentowali: zastępca starosty Harrachova Daniel Beneš, konstruktor skoczni — Josef Slavík oraz Jan Vodseďálek, będący odpowiedzialny za prowadzenie strony internetowej akcji; spośród polskich partnerów przyjechali: burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, były starosta powiatu jeleniogórskiego Jacek Włodyga i dziennikarz sportowy Paweł Skorb.
Pierwszym tematem rozmowy była promocja zbiórki pieniężnej dla ratowania skoczni. Na razie udało się uzbierać 149 tys. Kč. Pozwolą na wyremontowanie mniejszych obiektów, aby jak najprędzej wznowić treningi. Kolejne gromadzone fundusze będą sukcesywnie wykorzystywane na renowację większych obiektów, a w szczególności dumy Harrachova — mamuta o punkcie konstrukcyjnym na 185 metrze.

Z tą największą skocznią w Harrachovie — Čertakiem, polscy kibice mają wiele wspomnień. Większość z nich dostarczył Adam Małysz, który wygrywał na Čertovej horze zmagania Pucharu Świata. W epoce Orła z Wisły do czeskiej stacji narciarskiej przyjeżdżały tłumy kibiców z Polski. Nic zatem dziwnego, że w pomoc harrachovskim skoczniom zaangażował się sam Mistrz.
„Dzięki polskim kibicom czułem się tu jak w domu. Uratujmy skocznie w Harrachovie”, wsparł pomysł najbardziej utytułowany polski skoczek. W Polsce akcja będzie oznaczona hashtagiem #PomocDlaHarrachova.
Oczywiście i koledzy A. Małysza — czescy mistrzowie skoków narciarskich — wsparli ideę remontu ośrodka: Pavel Ploc, Jakub Janda oraz Dalibor Motejlek.
„Bardzo liczymy na wsparcie kibiców z Polski. Jest ono da nas istotne, ponieważ chcemy znowu zaistnieć na mapie skoków narciarskich. Bez was z pewnością będzie to trudne”, zaapelował do polskich kibiców Stanislav Slavík, prezes Skiklub LTBK Harrachov.

Zebrani działacze, skoczkowie i samorządowcy poświęcili też nieco czasu plany organizacji Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w 2024 roku oraz poruszyli zagadnienie współpracy Harrachova i Szklarskiej Poręby w zakresie organizacji wspólnych wydarzeń sportowych. Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf ponowił deklarację pełnego wsparcia dla czeskiej akcji przywrócenia do sportowego życia harrachovskich skoczni złożoną dwukrotnie podczas wcześniejszych spotkań w Szklarskiej Porębie i Harrachovie.
Szczegóły działań w najbliższych miesiącach zostaną zaprezentowane podczas konferencji prasowej 14 sierpnia o godzinie 11 w Harrachovie.

Wesprzyj Projekt Harrachov

Nie została określona kwota pieniężna potrzebna na renowację skoczni. Każda wpłata będzie przeznaczana na Projekt Harrachov. Wpłat można dokonywać na konto klubu Skiklub LTBK Harrachov: CZ1408000000005703386379 z tytułem przelewu 5703386379/0800. Organizatorem zbiórki jest Skiklub LTBK Harrachov.
Informacje na temat historii skoczni, akcji i planów odbudowy zawiera strona HarrachovSkiJumping.com.