×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Letni Bieg Piastów 21 (źródło: BP)

Ulewa, chłód i sztywniejące mięśnie — letnim Bieg Piastów był tylko z nazwy

Kryzysy i odrodzenia. Tak w skrócie można opisać doznania zawodników podczas dziewiątego Letniego Biegu Piastów rozegranego w sobotę i niedzielę na trasach w Górach Izerskich, ze startem i metą w Szklarskiej Porębie—Jakuszycach.

Przez cały tydzień przed zawodami w Górach Izerskich lało. Niektóre odcinki tras zamieniły się w bajora, także jej pierwszy kilometr. Kto zna Jakuszyce, wiedział, czego się spodziewać. Ulewy z prognoz meteorologicznych na szczęście się nie sprawdziły — lało tylko przez kilkadziesiąt minut w sobotę, a w niedzielę pokazało się nawet słońce. Jednak pogoda była i tak jesienna — ledwie 10-12 stopni na plusie. Warunki atmosferyczne nie była do biegania najgorsze.

Letni Bieg Piastów 21

 

Na szczęście znacznie gorętsza atmosfera panowała w startowym miasteczku. Rozgrzewka poprowadzona przez mistrza świata oraz Europy i ambasadora programu PKO Biegajmy Razem Sebastiana Chmarę, spotkanie z Andrzejem Bargielem — biegaczem górskim i narciarzem wysokogórskim, marsz nordic walking oraz uroczystość wręczenia statuetki Ducha Gór młodemu biathloniści ze Szklarskiej Poręby, Marcinowi Zawołowi — były miłymi akcentami weekendu 28 i 29 sierpnia 2021 roku.

Na najdłuższym dystansie ponad 50 kilometrów wystartowały trzy setki biegaczy. Startowali w grupach. Z dużą przewagą nad resztą pierwszy wpadł na metę Paweł Szymański. Wydawało się, że wygrał. Po 20 minutach finiszował Czech — Vítězslav Šolc startujący z trzeciego sektora, opóźnionego 20 minut wobec pierwszego. I okazało się, że biegł 14 sekund krócej niż Paweł Szymański!

Wśród pań piękną rywalizację pokazały Małgorzata Iwan i Nina Wieczorek. Przez pół dystansu biegły razem, później pierwsza z nich oderwała się od rywalki i ukończyła bieg z 7 minutami przewagi.

Wiele ciekawego działo się za plecami najszybszych. Debiut na długim dystansie był przygodą dla Piotra Dreslewskiego — 59-latka znanego z tras narciarskich w różnych częściach świata, m. in. biegającego Worldloppet w Japonii i Chinach. Pierwszy raz pobiegły na pięćdziesiątkę panie w wieku 50 lat: Liliana Markowska i Teresa Filipowska.

Letni Bieg Piastów 21

Sponsor, który prosił o anonimowość, ufundował krasnala dla ostatniego ultramaratończyka sklasyfikowanego w końcowych wynikach. Tę nagrodę otrzymał Cezary Drescik z czasem 8 godzin i 2 minut.

W półmaratonie i Jakuszyckiej 12 pokazał klasę wygrywając Jacek Sobas — regularny uczestnik i zwycięzca wielu zawodów Biegu Piastów. Często trenuje w Szklarskiej Porębie, podobnie jak jego partnerka Karolina Obstój — najlepsza na 12 km i druga w półmaratonie. Pokonała ją  znakomita, doskonale znana z tras narciarskich, Emilia Romanowicz z Karpacza.

Jak zawsze frekwencja była znakomita — ponad 1200 osób przyjechało do Jakuszyc, a zawody przebiegły w radosnych nastrojach, choć pogoda nie była wesoła.

Letni Bieg Piastów ‘21  zorganizowany przez stowarzyszenie Bieg Piastów, wsparło zacne grono. Generalnym sponsorem było PKO Bank Polski, głównym — KGHM Polska Miedź SA, technicznym — Quest. Partnerem technicznym było Brubeck, motoryzacyjnym — Volvo. Partnerami byli także: Interferie, Grinday, Termy Cieplickie, PKP Intercity, województwo dolnośląskie, Miasto Jelenia Góra i Miasto Szklarska Poręba. Zawody rozegrane zostały pod honorowymi patronatami: Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Patronem medialnym był Program I Polskiego Radia.

Organizatorzy wszystkim, którzy przyczynili się do rozegrania dziewiątego Letniego Biegu Piastów — ludzi, bez których przygotowanie byłoby niemożliwe kłaniają się nisko w podziękowaniach. Zawodnikom zaś także i za to, że zaufali i przyjechali, by wystartować w Jakuszycach.

Letni Bieg Piastów 21

WYNIKI

Jakuszycki Ultramaraton 51 km

Mężczyźni

1. Vítězslav Šolc (BK Nachod), 3h55’43”
2. Paweł Szymański (Fizjoterapeuci Szczecin), 3h55’57”
3. Dominik Komendacki (KGHM ZG Rudna), 4h6’11”

Kobiety

1. Małgorzata Iwan (Maja Team), 4:21’40”
2. Nina Wieczorek (Mocna Grupa Cezar Sport Wrocław), 4:28’39”
3. Olga Zatoń (Biegaj z Mańkiem Team), 4:30’39”

Jakuszycki Ultramaraton ukończyło 300 osób.


Jakuszycki Półmaraton 22 km

Mężczyźni

1. Jacek Sobas (#aniołkisobasa), 1:23’28”
2. Krzysztof Perz (KS Fabryka Biegania Ostrów Wielkopolski) 1:26’12”
3. Bartosz Grzegorczyk, 1:27’18”

Kobiety

1. Emilia Romanowicz 1:38’21”
2. Karolina Obstój sobasteam 1:40’
3. Ewa Ardelli (Bielawska Akademia Biegania) 1:41’36”

Jakuszycki Półmaraton ukończyło 412 osób.


Jakuszycka 12

Mężczyźni

1. Jacek Sobas (#sobasteam) 45’57”
2. Kamil Makoś, 46’18”
3. Jiří Čivrný (Ski Nové Město nad Metují), 46’23”

Kobiety

1. Karolina Obstój (#sobasteam), 56’05”
2. Katarzyna Choma (Karkonosz Running Team), 56’39”
3. Małgorzata Radkowska (Team Parszczyńskich Słodkie Pączki), 1:3’14”

Jakuszycką 12 ukończyło 338 osób.

Rozegrano także Rekreacyjny Marsz Nordic Walking na 12 km. Ukończyły go 83 osoby. Ponadto w dziecięcych konkurencjach: Biegu Przedszkolaka i Wyprawie Zuchów, pobiegło w sumie około 100 młodych biegaczy. Łącznie w dziewiątym Letnim Biegu Piastów uczestniczyło ponad 1200 osób.

red., źródło: stow. Bieg Piastów

Letni Bieg Piastów 21