×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items


W dniach 3 - 11 lipca 2009 r. w „Leśnej Hucie” w Szklarskiej Porębie, od lat prowadzonej przez Henryka Łubkowskiego i w piechowickiej hucie „Julia” odbyła się kolejna edycja międzynarodowej imprezy o nazwie „EKOGLASS FESTIWAL”.

Patronat honorowy sprawowali Marszałek Marek Łapiński i Burmistrz Arkadiusz Wichniak, a partnerami była Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Karkonoski Park Narodowy, Fundusz Ochrony Środowiska, Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie i wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki.
Podstawową ideą tego artystycznego wydarzenia była dbałość o ochronę środowiska naturalnego człowieka i walka z jego postępującym zanieczyszczeniem poprzez przedstawienie możliwości recyklingowego wykorzystania stłuczki szklanej do ponownego wytopu. Pozostając odpadem stłuczka szklana posiada praktycznie nieograniczony okres biologicznego rozkładu, a wtórne jej użycie jako surowca staje się dziś nakazem chwili. Godnym podkreślenia jest fakt, że impreza odbyła się właśnie w kolonii artystów - Szklarskiej Porębie, miejscowości w której, ze względu na malownicze położenie i turystyczno-wypoczynkowy charakter, szczególną wagę przywiązuje się do ochrony środowiska.

Do hut nad rzeką Kamienną przybyli wybitni twórcy szkła artystycznego z Polski: prof. dr hab. Małgorzata Dajewska, dr Mariusz Łabiński, Beata Damian-Speruda, Marzena Krzemińska, Igor Wójcik, Maciej Zaborski, z Czech: Jakub Berdych, Andrej Nemeth, Oldřich Pliva , Jíři Šuhájek i ze Słowacji Patrik Illo i Martin Muranica. Artyści prezentowali swoje niezwykłe umiejętności na otwartych dla publiczności pokazach w „Leśnej Hucie”.

Dnia 10 lipca w Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie odbyło się sympozjum, którego uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytana o kierunki rozwoju współczesnego szkła artystycznego.

Zamknięcie pleneru odbyło się w niecodziennej scenerii dawnej huty szkła na Orlu. Tutaj właśnie grupa artystów tworzących w ramach „Ekoglassu”,  po 119 latach od zamknięcia huty,  ponownie rozpaliła piec do wytopu szkła i  zaprezentowała swoje umiejętności. Na kiermaszu tuż obok pieca hutniczego można było nabyć szklane dzieła sztuki młodych wrocławskich artystów z Akademii Sztuk Pięknych.

Jesienią 2009 r. w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie - oddziale Muzeum Karkonoskiego odbędzie się poplenerowa wystawa szkła artystycznego prezentująca unikatowe dzieła szklarskie powstałe podczas trwania tego wyjątkowego pleneru. Następnie wystawa zostanie  zaprezentowana w Galerii wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Tekst Przemysław Wiater

Zobacz zdjęcia z Festiwalu w galerii poniżej.                    WIĘCEJ ZDJĘĆ w fotogalerii Zygmunta Trylańskiego