Niech to święto łączy nie tylko nas tu zgromadzonych, niech łączy wszystkich Polaków

Narodowe Święto Niepodległości w Szklarskiej Porębie skupiło setki uczestników (fot. TV DAMI)

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szklarskiej Porębie rozpoczęły się późnym rankiem 11 listopada 2018 r.
W kościele pw. Bożego Ciała o godz. 915 chór PORĘBIANIE, z akompaniamentem i prowadzeniem Stanisława Leszczawskiego, odśpiewał pieśni legionowe. Wprowadziło to zebranych wiernych w podniosły i patriotyczny nastrój.
Trzy kwadranse później uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił proboszcz parafii, ojciec Zygmunt Mikołajczyk. Patriotyczną homilię o miłości ojczyzny wygłosił ksiądz dziekan Bogusław Sawaryn, proboszcz parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego.
Po religijnym obrzędzie uczestnicy mieli nieco czasu na refleksję podczas spaceru, w kierunku Skweru Jana Pawła II. Był centralnym miejscem świątecznych obchodów, więc zgromadziły się nań liczne zastępy mieszkańców i wcale niemało turystów.

Niemało nas było

Pośród tego grona były dzieci i młodzież szkolna, delegacje instytucji samorządowych, kulturalnych, placówek oświatowych i przedsiębiorstw działających w mieście, także służb publicznych i instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych. Każdy z przybyłych mógł wpisać się do pamiątkowej księgi Dla Niepodległej, przygotowanej przez Klub Integracji Społecznej i Świetlicę Środowiskową w Szklarskiej Porębie Dolnej wraz z animatorami i pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Można było wyrazić swój szacunek dla narodowych bohaterów, walczących o niepodległość, bądź uczucia i doświadczenia z życia w lokalnej, szklarskoporębskiej wspólnocie. Byli i tacy, co deklarowali rozmaite gesty wobec naszej małej ojczyzny, albo składali życzenia. Księga była też okazją do podzielenie się troskami i problemami dnia codziennego. Wszak tworzą one i wzmacniają więzi społeczne służące przyjaznemu życiu i rozwojowi społeczności.

Wartę Honorową wystawili kadeci z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, pod dowództwem porucznika Dariusza Jamro (fot. TV DAMI)

Przygotowaniom do punktu kulminacyjnego uroczystości, towarzyszyły patriotyczne melodie. Dowódca porucznik Dariusz Jamro wydał rozkaz chorążym Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, objęcia Warty Honorowej. Wprowadzone zostały poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Wlastimila Hofmana, Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Szklarskiej Poręby, Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarskiej Porębie, a kiedy zajęły stanowiska przy pomniku – zgromadzeni oddali im cześć.

Nad naszymi głowami łopotała flaga Polski – dar od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konferansjer odczytał dołączone do niej prezydenckie przesłanie:
„Niech flaga Rzeczypospolitej Polskiej, symbol naszej tożsamości i państwowości oraz znak naszego przywiązania do Ojczyzny, którą współtworzą lokalne wspólnoty, będzie stale obecna pośród nas, a zwłaszcza w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Niech w roku wielkiego narodowego jubileuszu biało-czerwona flaga ozdobi nasze domy i połączy nas wokół wspólnego celu, jakim jest pomyślność i dobro Polski”.

Do hymnu!

Nadszedł wyczekiwany moment – zegary wybiły południe i Szklarska Poręba, podobnie jak tysiące miejscowości w Polsce, stanęła do hymnu. Z setek gardeł wydobyły się słowa Mazurka Dąbrowskiego, w pełnej jego wersji.

Niech to święto łączy nie tylko nas tu zgromadzonych, niech łączy wszystkich Polaków - powiedział Burmistrz Szklarskiej Poręby (fot. TV DAMI)

Po odśpiewaniu narodowej pieśni, z którą my Polacy łączymy tak wiele wspomnień, symbolów, podniosłych i niekiedy tragicznych chwil, prowadzący uroczystość przypomniał historię ustanowienia Święta Niepodległości. Po tym krótkim wprowadzeniu, oddał głos burmistrzowi Szklarskiej Poręby Mirosławowi Grafowi. W okolicznościowym przemówieniu gospodarz miasta podziękował wszystkim przybyłym: dzieciom, obywatelom miasta, gościom i turystom. Przypomniał na wstępie słowa Marszałka Piłsudskiego sprzed 100 lat, podkreślając ile krwi obywatelskiej niepodległość Polski kosztowała, a przez to jak wielką wartość stanowi. Życzył też nam wszystkim, aby entuzjazm, który ogarnął Polaków przed stu laty, kiedy niepodległość stała się faktem, udzielił się nam i dziś.
„Niech to święto łączy nie tylko nas tu zgromadzonych, niech łączy wszystkich Polaków”, powiedział burmistrz. „Jest to także dzień skłaniający do refleksji nad wartością wolności. A wolność to odpowiedzialność. Wolność to wyzwanie, któremu tak trudno sprostać”, dodał Mirosław Graf.

Na-sto-latkowie

Żadna uroczystość nie może się odbyć bez części artystycznej. Nie dlatego, że takie są obyczaje. Występ kogoś, kto bardzo się stara, przygotowywał się specjalnie na taką okazję, włożył w to wiele czasu i pracy, nie tylko jest hołdem, ale też podnosi wartość uroczystości. A jeśli artystami są dzieci – tym bardziej miło się ogląda takie występy.

Występy najmłodszych i nieco starszych wychowanków i uczniów szklarskoporębskich placówek uświetniły dzień wprowadziły nas w radosny nastrój (fot. TV DAMI)
Najmłodsi mieszkańcy Szklarskiej Poręby, wychowankowie Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki: Blanka Drzymała, Filip Modzelewski, Emilia Buchla, Magdalena Banasik i Natalia Wilczopolska, wyrecytowali i zaśpiewali wiersz M. M. Skrobacz pt. „Polska” oraz piosenkę „Mój dom”.
Kolejnym zespołem artystycznym były dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2. Piosenkę pt. „Jestem Polakiem” zaśpiewały Króliki i Tygrysy, czyli: Amelia Graf, Julian Trojanowski, Aldona Gondek, Amelia Zawadziłło, Tymon Mucha i Oliwier Jachimowicz. Po gromkich brawach przed publiczność wyszli soliści. Wiersz pt. „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego wyrecytowała Ada Sinnicka, a wiersz pt. „Ojczyzna” Włodzimierza Domerackiego – Jan Ciszewicz. Te występy podsumowała piosenka „Co to jest niepodległość” wyśpiewana przez Zuzannę Boewertdt. Znów rozległy się głośne oklaski.
Zasłużyli na nie również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Wlastimila Hofmana. „My pierwsza brygada” wykonana przez duet Mateusza Glenia i Michała Tańskiego, przyniosła chłopcom laury w Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Po recytacji „Niepodległości” Piotra Radziwiłłowicza, występy zakończył Taniec Niepodległości z flagami Polski, wg choreografii nauczycielek klas II.: Magdaleny Drzymały i Agaty Janas, w wykonaniu zespołu tanecznego uczniów klas II. Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.
Część artystyczna publiczność nagrodziła owacją.

Nie był to jednak jedyny przejaw kulturalno-edukacyjnej działalności młodego pokolenia porębian. Na Skwerze Jana Pawła II prezentowane były prace plastyczne wykonane na Szkolny Konkurs Narodowego Święta Niepodległości. Zaś uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 napisali pod kierunkiem nauczycielek Izabeli Michalik i Anny Szydłowskiej, tomik wierszy zatytułowany „100 wierszy na 100. lecie Niepodległości”. Pierwszy egzemplarz otrzymał Pierwszy Obywatel Szklarskiej Poręby. Wraz z autorami tomik miastu przekazała dyrektorka szkoły Justyna Kozik. Kolejne egzemplarze zbioru otrzymały: Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej oraz biblioteki szkolne. Każdy zainteresowany patriotyczną twórczością młodych kościuszkowców, może się z nią zapoznać w czytelni szkolnej.

Kwiat mieszkańców

Kwietna góra ułożona przez mieszkańców pod obeliskiem to dowód nie tylko szacunku dla bohaterów, ale i miłości do Ojczyzny (fot. TV DAMI)

Ostatnim, jakże pięknym akcentem uroczystości, było złożenie kwiatów pod pomnikiem bohaterów. Wiązankę w imieniu wszystkich obywateli Szklarskiej Poręby złożył Burmistrz Miasta Mirosław Graf, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Jahn i Komendant Straży Miejskiej Andrzej Suchta. Wiązankę biało-czerwonych kwiatów przesłaną przez Posłankę na Sejm RP Zofię Czernow, złożyli pracownicy Urzędu Miejskiego. Kwiaty złożył również Józef Wojtaś – członek Związku Kombatantów Rzeczypospolitej, uczestnik walk okresu II wojny światowej. Pod pomnikiem legły także bukiety od członków Zarządu lokalnej komórki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, od członków miejskiego koła Prawa i Sprawiedliwości, od pracowników i podopiecznych Przedszkola Samorządowego nr 2, od wychowanków i opiekunów Domu Dziecka im. Marii Konopnickiej, od uczniów i wychowawców Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego, a także wychowanków i opiekunów Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, od komendanta i policjantów z Komisariatu Policji, od studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, od kierownictwa i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, od pracowników Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, od kierownictwa i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, od członków Stowarzyszenia SENIOR 60, od prezesa Zarządu Izerskiego Centrum Pulmonologii i Chemioterapii IZERMED, od Zarządu spółki SPORT, od pracowników Nadleśnictwa Szklarska Poręba, od członków Rady Parafialnej Parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, od dyrekcji i pracowników Miejskiego Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej oraz przyniesione przez wielu mieszkańców i gości miasta.

Tak dobiegła końca druga, podniosła i oficjalna część obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Anita Kaczmarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, zaprosiła zgromadzonych do kolejnej, sportowo-rekreacyjnej części radosnego święta. Marszobieg zakończony piknikiem patriotycznym Dla Niepodległej przy rzeźbie STO TON był integracyjnym, rodzinnym i na wskroś aktywnym sposobem uczczenia doniosłej rocznicy. Zwłaszcza, że marszowo-biegowe zmagania nie były rywalizacją – ze wspólnego startu, bez pomiaru czasu, to po prostu świetna okazja do poruszania ciała na rześkim powietrzu. Była hartowaniem ducha i ciała.

Wspólnie można wiele

Uroczystość pięknie pdosumowały dzieci TAŃCEM NIEPODLEGŁOŚCI (fot. TV DAMI)

Wart podkreślenia jest udział w uroczystości licznej grupy młodych druhen i druhów z Młodzieżowej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej. Po raz pierwszy obchody Święta Niepodległości w Szklarskiej Porębie uświetniła Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, wystawiając wartę honorową.

Słowa uznania i serdecznych podziękowań należą się Ochotniczej Straży Pożarnej za dekorację miasta flagami, wychowankom i wychowawczyniom Domu Dziecka im. Marii Konopnickiej za wykonanie kotylionów w barwach narodowych i upięcie ich na piersiach dumnych mieszkańców, co sprawiło wielką radość i napełniło wzruszeniem; Parafii pw. Bożego Ciała za przygotowanie religijnej części obchodów, Urzędowi Miejskiemu za organizację obchodów wg scenariusza opracowanego przez sekretarza miasta – Feliksa Rosika, Szczepanowi Zającowi za nagłośnienie, Wojciechowi Zarównemu za sprawne poprowadzenie całości, a wszystkim uczestnikom – za akt patriotyzmu, jedności i solidarności.

Miejmy nadzieję, że 200. rocznicę nasi potomni będą obchodzić w nie mniej radosnej atmosferze, w bezpiecznej i pokojowej Polsce.

Warto zobaczyć także fotoreportaż z Pinku Patriotycznego .

 

 • Hits: 1166
 • Hits: 427
 • Hits: 974
 • Hits: 385
 • Hits: 388
 • Hits: 1032
 • Hits: 408
 • Hits: 977
 • Hits: 893
 • Hits: 819
 • Hits: 399


Redakcja dziękuje TV DAMI z Jeleniej Góry za udostępnienie dokumentacji fotograficznej.